Suat Derviş Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
359 views
Suat Derviş Hayatı ve Eserleri

 

Suat Derviş kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Suat Derviş eserleri , romanları , yaşamı ile ilgili kısa özet bilgiler hepsi bir arada olarak paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sunulmuştur. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Suat Derviş

Suat Derviş, roman yazarıdır. İsmi yüzünden erkek sanılmaktadır ancak o bir kadın yazardır. 1905’te İstanbul’da doğdu. Tıp profesörü Dr. İsmail Derviş’in kızıdır. Özel öğrenim gördü. Bir ara İstanbul Darülfünunu’na girmek istedi, sınavı kazandı. Fakat vazgeçerek Berlin’e gitti. Orada konservatuvara girdi. Edebiyat Fakültesi’nde okudu. 1925’te ilk hikayeleri Almanca’ya çevrildi. 1930-32 yılları arasında Berlin’de Ullstein müessesesinde çalıştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazdı. Sultanın Karıları adlı romanı sözü geçen müessesenin bir gazetesinde tefrika edildi. 1932’de yurda döndü. Son Telgraf, Son Posta, Gece Postası, Vatan, Cumhuriyet gazetelerinde fıkra, röportaj, hikaye ve romanları basıldı.

Ayrıca Yeni Adam, Ses, Servet-i Fünun dergilerinde sanat ve edebiyat üstüne yazıları yayımlandı. 1940’ta eşi Reşat Fuat’la Yeni Edebiyat gazetesini çıkardı. Burada toplumcu görüşle sanat fıkraları, roman eleştirileri yazdı. Yeni Edebiyat 15 Kasım 1941’de kapatıldı. Yazar Derviş güç koşullar altında gazeteciliği sürdürdü. 1953’te yeniden Avrupa’ya gitti. Birçok ülke gezdi. En çok da Fransa’da bulundu. Ankara Mahpusu romanını Fransızca’ya çevirdi. Roman ilgiyle karşılandı. Almanca’ya, Rusça’ya, Bulgarca’ya da çevrildi. Suat Derviş, 1963’te Türkiye’ye döndü. 1972 Temmuzunda İstanbul’da öldü.

Suat Derviş Eserleri

Roman: Kara Kitap (1920), Ne Bir Ses, Ne Bir Nefes (1923), Hiçbiri (1923), Ahmet Ferdi (1923), Behire’nin Talipleri (1923), Fatma’nın Günah’ (1924), Beni mi? (1924), Buhran Gecesi (1924), Gönül Gibi (1928), Emine (1931), Hiç (1939), Çılgın Gibi .((1945), Fosforlu Cevriye (1968), Ankara Mahpusu (1968 ).

Not: Değerli yazarlarımızdan Derviş şüphesiz ki muhteşem eserleri bulunmaktadır. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum o dönemin yazarları genelde roman , hikaye , günce , anı , deneme , eleştiri ve hatta mektup bile yazdılar. Ancak Suat Derviş sadece roman yazdı. Bu da onun farklarından birisidir. Fakat bunlar içerisinde en çok dikkat çeken romanlarından birisi Ankara Mahpusu adlı eseridir. Eğer bu eser hakkında kısa bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Ankara Mahpusu özeti farklı

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın