Su Direnci nedir kısaca örnekler

yorumsuz
2.015 views
Su Direnci nedir kısaca örnekler

 

Selam bu yazımızda su direnci nedir , su direnci ile ilgili örnekler veriyoruz , kısaca basit ve kolay örnekler verip , kimsede olmayan örnek ile bilgilendiriyoruz. Ödev kullanımı için uygundur kullanabilirsiniz. Sayfamızı kimseye önermeyin. Biz zaten sizi buluruz.

 

 

 

 

Su Direnci Nedir?

Suyun içinde hareket eden cismini zorlaştıran kuvvete su direnci denir.  Bu kuvvet sürtünme ile gerçekleşir.  Cismin hareket yönü ile ters orantılı olduğu için  hızını azaltır.

Su Direnci Örnekleri:

1-  Suya taş fırlatma

Herhangi bir havuza , göle , denize karadan eğik bir açı ile suya taş fırlattığımız zaman suya çarpıp sekerek birkaç defa bunu tekrarlar daha sonra suyun direncine yenik düştüğü için sekmesi durur ve batar.

2- Yüzme Yarışmasında Yüksekten atlama

Yarışmalarda yüksekten suya atlayan sporcular dik bir açıyla atlamazlar ise suyun direncini kırmakta zorlanırlar ve kemiklerin kırılmasına kadar ciddi zararlar görebilir.

3- Balıklar

Balıkların vücutlarındaki pullar sayesinde suyun direncinden zarar görmezler. Pulları olmayan balıklar suda yüzemez.

4-Yaprak

Suyun üzerine herhangi bir yaprak attığımızda. Su ile temasa geçer ve suyun direncinden etkilenmez suyun üzerinde kalır.

5-Gemiler

Gemiler su yüzeyinde sürtünme teması olmazsa batar. Aynı zamanda fren sistemlerini de sürtünme kuvvetini arttırarak kullanırlar.

6- Su içinde Silah ile Ateş etmek

Normal şartlarda yer yüzeyinde silah ile ateş ettiğinizde bu mermi 300 metreye kadar ileri gidebilir. Ancak Su içinde ateş edildiğinde mermi su direnci ile karşılaşır 10 metreden daha uzağa gidemez dirence yenik düşer ve düşüşe geçer.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın