Soyadı Kanunu Hakkında Bilgi

yorumsuz
886 views
Soyadı Kanunu Hakkında Bilgi

 

Bu yazımızda Soyadı Kanunu nedir , amacı nedir , soyadı kanunu ne zaman çıkarılmıştır kısaca özet olarak açıklıyoruz. Şartları ve Maddeleri nelerdir kısa kütüphane kaynakçalı bilgiler ile doğruluyoruz. Ödeviniz için ya da araştırma sınav için hazırlık amaçlı kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Soyadı Kanunu Hakkında Kısa Bilgi

1934 yılına kadar Türkiye yurttaşlarının soyadı yoktu. Bu toplumsal ilişkiler için büyük bir eksiklik teşkil etmekteydi. Nüfus işlerinden, askerlik işlerine, ekonomik ilişkilerden diğer toplumsal ilişkilere kadar pek çok konuda kargaşaya sebep olan bu durum, aynı zamanda, Medeni Kanun gibi çok önemli bir çağdaşlık adımı atmış olan devrim hareketinin mantığına da tersti. Batı tarzı bir kurumsallaşmanın geç olması, belki bu alanda yapılacak yeniliği de geciktirmişti. Ancak şimdi çağdaş normlara uygun bir yapı geliştirmek gibi bir hedef belirlenmiş olduğuna göre yenilik zorunluydu.

Soyadı Kanunu Ne Zaman Kabul Edildi

1934 yılında içişleri Bakanlığınca hazırlanan tasarı üzerine 11 Mart 1934’te TBMM’ye getirilen konu üzerindeki görüşmeler sonunda 21 Haziran 1934’te kabul edilerek 1 Ocak 1935’ten itibaren yürürlüğe konması konusunda anlaşmaya varılmıştır.

Soyadı Kanunu Önemi Nedir

29 Kasım 1934’te “Efendi, Bey, Paşa gibi Unvan ve Lakapların Kaldırıldığına Dair Kanun” çıkarılmıştır. Bu kanunla daha önce kullanılan lakap ve unvanların soyadı olarak alınmasının da önü kapatılmıştır.24 Kasım 1934 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi 2587 sayılı yasa ile Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadını vermiştir.

Not: 2 Temmuz 1936 tarihine kadar nüfus kayıtlarına geçirilecek, söylenişte, yazıda ve imzada ad önce soyadı sonra yazılacaktı. Alınan soyadı mahkeme kararı ile değiştirilebilecek, ancak alınan soyadına bazı ekler getirilemeyecek, başka milli-yet gösteren soyadları alınamayacaktı.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın