Size haber getiren kişilerde hangi özellikleri ararsınız

yorumsuz
354 views
Size haber getiren kişilerde hangi özellikleri ararsınız

Size haber getiren kişilerde hangi özellikleri ararsınız? Niçin? Din kültürü ve ahlak bilgisi düşünelim soru ve cevapları. Ödev için düzenlenmiş bilgilerdir. Kısa özet olarak hakkında bilgi verip paylaşıyoruz. Kullanabilirsiniz yeni bilgilerdir. Başlayalım.

Size haber getiren kişilerde hangi özellikleri ararsınız?

İslam dinimize göre , haberi olduğu gibi getiren kişilere elçi denir. Eğer bize birisi haber getiriyorsa , bir nevi elçilik görevi görür. Bizde bu haberin doğru olup olmadığını önemser ve dikkat ederiz. haberi getiren kişinin dürüst olup olmadığına , haberin doğru olup olmadığına dikkat ederiz. Günümüzde teknoloji çağında yaşadığımız için internet mecrasında bilgi kirliliği oldukça yüksek ve doğru haberi ve bilgiyi bulmak oldukça zorlaşmıştır. Bu yüzden haber kaynağına oldukça dikkat edilmelidir.

Niçin?

İnsanoğlu , paylaşımcı ruha sahiptir, Öğrendiği bilgileri arkadaşlarıyla dostlarıyla ve çevresiyle paylaşmak ister.  Edindiği haberin doğru olması gerekir ki , çevresine de doğru haber ve bilgi ulaştırabilsin. Haber getiren kişilerde , ön yargılı davranmamak gerekir , haber veya bilginin doğru olup olmadığını , eğer imkan varsa başka kaynaklar aracılığı ile de kontrol etmeli ona göre çevresiyle paylaşmalıdır.

İslam Dininde Dürüstlük ve önemli bilgiler sözler

İslam dininde dürüstlük , çok önemli bir yer tutar. Hac suresi 30. ayette şöyle buyrulmuştur: “Artık o pis putlardan kaçının ve yalan sözden kaçının.  Bakara suresi , 10. ayette ise şöyle buyrulmuştur: “(Münafıkların) kalplerinde bir hastalık vardır; Allah da hastalıklarını artırmıştır. Yalan söylediklerinden dolayı onlar için elemli bir azap vardır.”

Doğruluk ile ilgili olarak bir hadisi şerif de ise: “Seni tasdik eden bir (din) kardeşine, bir sözü anlatırken senin yalancı olman, büyük bir hıyanet olur.” (Ahmed, Ebu Davud) sözüyle , haber getiren kişi , ya da haber götüreceğimiz kişi ile ilgili ne kadar dikkatli olmamız gerektiğine , dürüstlük ve doğruluğun İslam dininde Müslüman için öneminden bahsedilmiştir.

Not: Sitemizde tüm derslere ait ödev ve bilgiler mevcuttur. Takıldığınız yapamadığınız bulamadığınız ödevler için ödev sor kısmından bize mesaj gönderirseniz en kısa zamanda cevaplanır ve sayfamıza eklenir. Doğru ve kısa özet bilgiler ile bilgi edinirsiniz. Derslerinizde başarılar dileriz. iyi çalışmalar.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın