Siyah Gözler Roman özeti Farklı

yorumsuz
707 views
Siyah Gözler Roman özeti Farklı

 

Siyah gözler roman özeti farklı ve kısa olarak paylaşıyoruz. Cemil Süleyman romanı olan Siyah gözler özeti sadece bizde kısaca öz bilgilerle sizlere sunduk. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilir ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Siyah Gözler özeti

Kocasının erken ölümü genç kadın için bir yıkım olur. Acı olayın üstünden on yıl geçmiş, yaşı otuza varmıştır. Öyleyken o halen mutsuzdur, halen duruma alışamamıştır. Beykoz’daki evinde …hizmetçisi ve aşçısıyla yalnız yaşamaktadır Hava almak, sıkıntısını dağıtmak için ara sıra Beykoz çayırında gezmeye çıkar. Bir gün yirmi iki yaşlarında bir gencin peşine takıldığını görür. Ondan hoşlanır, özellikle ‘kara gözlerini pek sever. Fakat ilişki kurmaktan çekinir. Onunla evlenmesi tehlikelidir. Ayrıca, çevrenin tutucu gözü de üstündedir. Bu yüzden kendini tutar, duygularını yenmeye çalışır. Ama uzun süre dayanamaz.

Yıllardır bastırdığı cinsel tutkuları üste çıkar. Ateş bacayı sarmıştır artık. Uzaktan bakışmaları, mektuplaşmaya dönüşür. Sonra da karanlıkta gizlice buluşmalar başlar. Günler geçtikçe ilişkileri de sıkılaşır. Birlikte arabayla kır gezisine çıkılır, .ayışığında dolaşılır Delikanlı bir gün geceleyin eve geleceğini söyler. Kadın şaşırır, karşı çıkamaz. Ama eve dönünce de korkuya kapılır. Komşular görürse mahvolacaktır!

Yüreği coşkuyla çarparak bekler. Saatler ilerledikçe tedirginliği artar. Pencereden bakar. Köşeden çıkan bir gölge kapıya doğru yaklaşır. Kadın, ‘Git’! diye bağırmak isterse de duyulmaktan çekinir. Yavaşça aşağı iner, titreyerek sürgüyü açar Kadın, bir yandan çok mutludur, ama öbür yandan da kaygılıdır. Aradaki yaş ayrımı dolayısıyla sevgilisi ilerde kendisini bırakacaktır. Bunu düşündükçe kuşkusu çoğalır. Delikanlının bir kızla ilgilendiğini duyunca sarsılır. Eve seyrek gelmeye başlayınca da kıskançlık nöbetleri geçirir. Bunalımı, kızgınlığı gitgide yoğunlaşır. Sonunda dengesini yitirir. Enikonu çıldırmıştır. Bir gece, eve aldığı genç adamı yatağında uyurken boğarak öldürür. Siyah gözler özeti burada bitmiştir.

Siyah Gözler Roman özeti Konusu ve Ana Fikri

Bu güzel romanında Mehmet Rauf’un etkisinde kaldığı görülmektedir. Bu eser 10 yıl boyunca yalnız yaşayan dul bir kadının bunalımlarının , cinsel tutumlarının , korkularının oluşturduğu bir bütünü anlatmaktadır.

Not: Siyah gözler adlı bu güzel eseri kim yazdı merak ediyor musunuz. Hakkında çok fazla şey bilinmese de unutulan bir yazar olsa da hayatı ve eserleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Cemil Süleyman Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın