Sivrisinek ile Aslan Masalı – La Fontaine Masalları

yorumsuz
1.312 views
Sivrisinek ile Aslan Masalı – La Fontaine Masalları

Sivrisinek ile Aslan masalı özet olarak paylaşıyoruz. La Fontaine masalları serisi Sivrisinek ile Aslan Masalı kısaca ve farklı olarak sadece bizim sayfamızda. Başka yerde bulamazsınız. Ödev için kullanabilirsiniz. 2 Sayfa çıktı alacak şekilde düzenlendi. Başlayalım. Aşağı Kaydır.

 

 

 

Sivrisinek ile Aslan Masalı – La Fontaine Masalları

Sivrisineğin biri vızıldayarak havada dalaşıp duruyormuş. Bu arada ormanlar kralı aslan da uyumaya çalışıyormuş. Fakat sivrisineğin vızıltısı bir türlü uyumasına fırsat vermiyormuş. Ormanlar kralı aslan bu durumdan çok rahatsız olmuş. Sivrisineğe kükreyerek:

-Tepemde vızıldayıp durma miskin hayvan. Bak bir kızarsam olacaklardan sen sorumlusun. Seni mahfederim, demiş.

Sivrisinek boyuna posuna bakmadan, meydan okuyan aslana çak kızmış. Aslana:

Kime meydan okuyorsun sen bakalım? Ormanlar kralı oldun diye biz istediğimiz gibi uçamayacak mıyız? Ben istersem seni perişan ederim. Nice güçlü öküzü alt etmişim ben. Senden mi korkacağım.

Böyle bücür bir sivrisinekten böyle bir karşılık beklemeyen aslan, küplere binmiş. Yine de öfkesine hakim olmaya çalışarak:

-Sabah sabah belanı arama! Çek git başımdan, yoksa pençemden bir kaza çıkacak, diye sivrisineği uyarmış.

Sivrisinek de bu cevaba sinirlenmiş:

-Günah benden gitti. Kral hazretleri siz kendiniz kaşındınız. Ben şimdi size el mi yaman, bey mi yaman gösteririm, demiş.

Sivrisinek için hücum boruları çalmaya başlamış. Sivrisinek şöyle bir gerilmiş. Hız toplamış. Sonra da bir raket gibi aslanın üzerine saldırmış. Vı=! Aslanın ensesine sokmuş ilk iğnesini. Aslan bu hamleden sonra öyle bir kükremiş ki; yer gök inlemiş. Ormandaki hayvanlar korkudan kaçacak delik aramışlar. Kaçanın haddi hesabı yokmuş.

Bütün bunlara sebep alan ne? Küçücük bir sivrisinek. Aslan pençesini sallamış olmamış. Kuyruğunu sallamış yine almamış. Bu arada sivrisinek saldırılarına devam etmiş. Bir kulağından, bir göz kapağından sokmuş. Sonra da neresi gelirse sokmaya devam etmiş. Ormanlar kralı acı ile kıvranıyormuş. Görülmüş duyulmuş şey değil. Fakat gizli düşmanlar bu duruma için için seviniyorlarmış. Aslanın acı böğürtüleri tüm armanı kaplamış.

Sivrisinek ile Aslan Masalı İkinci Bölüm

Zavallı aslan bir yandan da sivrisineği öldüreceğim diye kendi vücuduna zarar veriyormuş. Bir süre sonra aslan kan revan içinde kalmış. Sonunda da soluk soluğa yere yıkılıvermiş. İşte o zaman sivrisinek saldırılarını kesmiş. Zafer kazanmış bir komutan edasıyla aslanın karşısına dikilmiş. Sivrisinek zafer türküleri söylüyormuş:

-Ey ormanlar kralı gördün mü kim kimi perişan edermiş.

Sivrisinek zaferini herkeslere duyurmak istiyormuş. Şimdi armanın derinliklerine uçayım, duyan duymayana aslanı nasıl yendiğimi anlatayım diye düşünüyormuş. Bunları düşünmekten önüne bakmayı unutmuş. Düşmüş kara örümceğin ağına. Örümcek de afiyetle yemiş onu.

Sivrisinek ile Aslan Masalı ana fikri

İnsanlar zor olan tüm dertlerden kurtulur da , küçük dertler ile baş edemezmiş.

Bir Sonraki masala geçmek için buraya tıklayın. La Fontaine Masalları – Eşek Şakası

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın