Sırpsındığı Savaşı Kısaca

yorumsuz
463 views
Sırpsındığı Savaşı Kısaca

 

Sırpsındığı savaşı nedir , kısaca hakkında bilgi veriyoruz.  Sırpsındığı savaşı kimler arasında oldu , ne zaman , kim kazandı kısa özet olarak Sırp Sındığı savaşı hakkında her şeyi paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başarılar. Aşağı kaydırın başlıyoruz.

 

Sırpsındığı savaşı

Salkan Milletlerinin korkularını değerlendiren Papa Beşinci Urban, Hıristiyan din adamı katliamı yapıldığı şeklinde bir yaygara kopararak, Hıristiyanları Türklere karşı bir bayrak altında toplamaya çalışıyordu. Papa Beşinci Urban’ın bu haçlı birliği gayretleri sonucunda; Macar Kralı Layoş, Sırp Kralı Uroş, Bosna Kralı Tıvartko, Eflaklılar ve Bulgarlar birleşerek çok büyük bir haçlı ordusu meydana getirdiler ve saldırıya geçmeye başladılar.

Hacı İlbeyi, Haçlı Ordusunu karşılamaya gittiğinde ovaları, dağları kaplayan mahşeri bir düşman sürüsü gördü. Yanına aldığı kırk serdengeçti gaziyle birlikte haçlı ordusunun dört bir ucunda keşif yaptı. Düşmanordusu, geliş istikametinde çekirgelerin ekin tarlalarını yiyip bitirmesi gibi, Türk soyunu kurutarak Edirne’ye doğru geliyordu. Önlerine bir engel çıkmaması onları çılgına çevirmişti. Bütün asker zevke, sefaya dalmış, durmadan içiyorlardı.

Hacı İlbeyi, gece yarısını bekledikten sonra on bin kişilik ordusunun merkezinde kuşatma vaziyeti almış, sağ ve sol taraflarından sessizce Haçlı ordusunu kuşatmıştı. Binlerce askerin kuşatma harekatını hiç hissetmeyen Haçlı ordusu, kılıçtan geçirilmeye başlanınca kendilerine gelmişti, ama iş işten geçmişti.

Papa beşinci Urban’ın yıllardır organize etmeye çalışarak teşekkül ettiği haçlı ordusu, mağlup olmuş, kaçmaya fırsat bulabilenler de Meriç Nehri’nin soğuk sularında boğulmuşlardı. Macar Kralı Layoş ve beraberindekilerde kaçmışlardı.

Tan yeri ağarırken, altmış- yüz bin arasında olduğu ifade edilen Haçlı ordusundan eser kalmamış, çok az sayıda kılıç artığı kendilerini memleketlerine atabilmişlerdi. Bu savaşta baskını gerçekleştiren yaşlı kurt Hacı İlbeyi ve Akıncıları kadar, üstün dirayet göstererek padişahın yokluğuna aldırmadan savaşa karar veren Lala Şahin Paşa’nın büyük payı vardı.

Sultan Murat Han’a Haçlı ordusunun perişan edildiği, yenilgiye uğratıldığı haberi gelince; çok sevindi ve şükür secdesi yaptı.

Sırpsındığı Savaşı ne zaman yapıldı?

Cevap : 1364 yılında yapıldı.

 

Sırpsındığı savaşı kimler arasında oldu?

Cevap: Sırp imparatorluğu , Macar krallığı , İkinci Bulgar imparatorluğu , Bosna , Eflak prensliği ile Osmanlı Devleti arasında olmuştur.

 

Sırpsındığı savaşı hakkında bilgi burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın