Şirk Nedir Büyük Şirk Kısaca

yorumsuz
387 views
Şirk Nedir Büyük Şirk Kısaca

Şirk nedir , ne demektir , Büyük şirk diye neye denir. En büyük günah nedir , kısaca hakkında bilgi kütüphane din kültürü kitabından alıntı ile kısa özet olarak açıklıyoruz. Bilgiler güncel kaynakçalı bilgilerdir. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlayalım.

 

Büyük Şirk

Büyük şirk nedir ; insanın ibadetini Allah’tan başka bir kimseye yapmasıdır. Yani duasını, secdesini, kıyamını, orucunu, kurbanını, tevekkülünü, korkusunu, sevgisini başkasına sarf etmesidir. İbadetler, yalnız Allah’a yapılır. Büyük şirk, insanın ebediyen Cehennem’de kalmasına sebebiyet veren şirktir. Onu ancak tövbe temizler.

Yine bir kimse teşri‘de / hüküm koymada, Allah’ın ortağı olduğuna inanırsa büyük şirk işler. Yine bir kimse taşın, ölünün, ağacın, yıldızın ve gavsın / tarikat emirinin fayda ve zarar verdiğine inanırsa büyük şirk işler. Âlimler; ibadeti, duayı ve hükmü Allah’tan başkasına layık gören kimsenin icmayla kâfir olacağına hükmetmiştir.

Birinci Delil

Allah şöyle buyurur:

‘Allah’ı bırakıp da sana fayda veya zarar vermeyecek şeylere tapma. Eğer bunu yaparsan, o takdirde sen mutlaka zalimlerden olursun.’

Açıklaması: Allah ayetinde, Allah dışında birilerinin fayda, zarar, hayır ve şer verdiğine inanılarak ibadet edildiği takdirde, kişinin şirk ehli olduğunu beyan etmektedir. Allah ayetinde, Allah’ın dışında bir insanın, ölünün, salih denilen bir zatın şifa, hayır ve fayda verdiğine inanmanın şirk olduğuna delil vardır. Allah açıkça bu fiili yapanlara zalimler yani müşrikler demektedir.

Ey kardeşim ve bacım! Sana fayda ve zarar veren ancak Allah’tır. Allah’tan başka bir varlığı bu ister insan ister cansız varlık olsun asla fayda ve zarar verme konusunda Allah’a ortak koşma. Ey kardeşim! Duanı, secdeni, kıyamını, rükunu, tevekkülünü, korkunu, sevgini, güvenini ve sığınmanı sadece Allah’a yönelt. Allah’ın dışında birine duanı ve secdeni yönelttiğin takdirde şirk işlemiş olur ve hüsrana düşersin.

İkinci Delil

Enes b. Mâlik radıya’llâhu ‘anhu’dan, Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

‘Büyük günahların en büyüğü, Allah’a şirk koşmak, ana-baba hakkına riayet etmemek ve kötü şeylerin (zur) şehadetini yapmak.’

Açıklaması: Allah’ın Rasûlu sallallahu aleyhi ve sellemhadislerinde en büyük günahın şirk olduğunu beyan eder.

Buradaki şirk, büyük şirktir. Büyük şirk, Allah katında affolunmayan bir şirktir.

En büyük Günah Nedir

Allah katında en büyük günah, şirk işlemektir. Şirk Müslüman’ın bilmesi ve uzak durması gereken ilk yasaktır. Müslüman malını, mülkünü, evini, barkını, işini ve arabasını bildiği gibi şirki de bilmelidir. Günümüzde şirki bilmeyen Tevhid’den uzak bir toplum oluşturulmuştur. Her Müslüman Tevhid’e davet etmeli ve şirkten sakındırmalıdır.

Birinci Delil : Allah Şöyle buyurur

‘Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma! Doğrusu şirk büyük bir zulümdür.’

Açıklama: Ayet yukarıda da beyan ettiğimiz gibi şirkin en büyük günah olduğunu beyan eder.

İkinci Delil : ‘Abdullah b. Mes‘ûd radıya’llâhu ‘anhu’dan, ‘Allah katında hangi günah daha büyüktür?’ diye sorulduğunda Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

‘Seni yarattığı halde senin O’na ortak koşmandır.’

Açıklama: Hadis, şirkin en büyük günah olduğunu beyan etmektedir.

 

Şirk nedir , Büyük şirk nedir , en büyük günah konusu burada bitmiştir. Yazım hataları ve düzeltmeler için yorum bırakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın