Sınıfta Oynanan Oyunlar

yorumsuz
824 views
Sınıfta Oynanan Oyunlar

Sınıfta oynanan oyunlar , Okulda derste ve teneffüs aralarında en çok sınıfta oynanan oyunlar , en beğenilen oynanabilecek 20 adet oyun paylaşıyoruz. Hepsi birbirinden güzel öğretmenseniz öğrencilerinize , öğrenciyseniz arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz keyifli oyunları paylaşıyoruz. Hadi başlayalım. Okul Bahçesinde Oynanan oyunlar için buraya tıklayın.

 

 

Sınıfta Oynanan Oyunlar

TIP OYUNU

Çocuklardan biri ebe olur. “Tıp” dediği zaman herkes kımıldamadan durur. Ebe bazılarını boyunlarından gıdık­lar. Gülen oyundan çıkarılır. Sona kalan alkışlanır.

AYNA OYUNU

Bir çocuk ayna olur. Diğer bir çocuk da onun karşısı na geçer. Giyinme, çeşitli süslenme taklitleri yapar. Ayna olan çocuk arkadaşının yaptıklarını taklit etmek zorundadır. Gülünç hareketler yapıldığında oyun eğlenceli olur. Bütün çocuklar sırasıyla ayna olursa her çocuğun oyuna katılması sağlanmış olur.

KAÇ KABAK OLSUN?

Her çocuğa bir sayı verilir, biri de ebe olur. Ebe sorar:
– Olsun olsun …. üç kabak olsun.
Üç numaralı çocuk sorar: -Neden üç kabak olsun?
Ebe: – Ya kaç kabak olsun?
– Olsun olsun, altı kabak olsun. Sözü altı numaralı çocuk alır ve aynı soruyu sorar. Oyun böylece sürer. Şaşıran veya numarasını unutan çocuk oyundan çıkar.

NE YAPALIM, NE YAPALIM?

Bir ebe seçilir. Çocuklar elele tutuşarak halka olurlar. Ebenin etrafında dönerlerken şunları söylerler:
-Ne yapalım, ne yapalım?
– Siz söyleyin biz yapalım.
-Haydi şöyle yapalım.
-Ebe yapsın, biz yapalım …
Ebe bir hayvan takliti yapar. Halkadaki çocuklar da durup ebeyi taklit ederler. Ebe değişir, oyun yeniden başlar.

FİNCAN OYUNU

Çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen bir düğmeyi veya yüzüğü fincanın altına saklar. Sonra her çocuk sırayla bir fincan açar. Yüzüğü veya düğmeyi bulan çocuk fincanı saklama hakkını kazanır.

DEVE CÜCE OYUNU

Öğretmen çocuklara “Deve dersem kalkın. Cüce dersem oturun,” der ve oyunu başlatır. Şaşıran çocuk oyundan çıkarılır, en son kalan çocuk birinci sayılır.

Sınıfta Oynanan Oyunlar 2. Bölüm

KULAKTAN KULAĞA

Çocuklar yan yana otururlar. Başta oturan çocuk yanındaki arkadaşının kulağına herhangi bir şey söyler. O da diğer yanındakine fısıldar. Böylece sıranın sonuna gelinir. En sondaki oyuncu duyduklarını yüksek sesle söyler. Daha sonra en baştaki de oyunun başında söylediğini yüksek sesle söyledikten sonra son oyuncunun yanlış söylediği ortaya çıkar. En sondakinden baştakine doğru herkes cümleyi tekrarlar. Kim cümlenin aslını bozmuşsa komik cezalar verilir.

SEVDİĞİN MEYVE HANGİSİ?

Öğretmen çocuklara sorar. “Söyleyin bakalım, en çok hangi meyveyi seversiniz?” Her çocuk birer birer hangi meyveyi sevdiğini söyler. Sonra öğretmen neden o meyveyi sevdiklerini sorar. Biraz düşündükten sonra çocuklar teker teker öğretmenin sorusunu yanıtlar. Çocuklar en güzel anlatanları seçerler, onları alkışlarlar.

SABAHLEYİN ERKENDEN (TAKLİT OYUNU)

Sabahleyin erkenden yüzümü böyle yıkarım. Sabahleyin erkenden saçımı böyle tararım. Sabahleyin erkenden dişimi böyle fırçalarım. Sabahleyin erkenden elbiselerimi böyle giyerim. Sabahleyin erkenden okula böyle giderim.

RENK OYUNU

Öğretmen masaya çeşitli renkte kağıtlar koyar ve çocuklardan bunlara dikkatlice bakmalarını ister. Sonra arkalarını dönmelerini söyler. Renklerden birini saklar, yüzlerini dönen çocuklara “Hangi renk kayıp?” diye sorar. Kaybolan rengi bilen çocuk öğretmenin yerini alır.

ŞÖYLE – BÖYLE OYUNU

Çocukların arasından biri ebe olur. Ebenin “Böyle” dediği zaman yaptığı hareketler yapılır. “Şöyle” dediği zaman yaptığı hareketler yapılmaz. Ebe arkadaşlarını şaşırtmaya çalışır. “Şöyle” derken bu hareketi yapan çocuk oyundan çıkarılır. En sona kalan çocuk alkışlanır. KAHKAHA OYUNU Öğretmen havaya küçük bir top atar. Herkes top yere düşünceye kadar kahkahayla güler. Top yere değdiği zaman birden gülme biter. Susmayan, gülmeye devam eden ya da oyun sırasında gülmeyen çocuk cezalı sayılır, oyundan çıkarılır.

Sınıfta Oynanan Oyunlar 3. Bölüm

TELEVİZYONCULUK OYUNU

Büyük bir karton kutunun bir yüzü oyularak televizyon ekranı gibi yapılır. Bir başka yüzü de çocukların girip çıkmaları için oyulur. Ön yüzüne kağıt ve kartondan düğmeler yapılır, boyanır. Bir de anten yapılır. Çocukların bir kısmı televizyonun içine girer, oyuncu olur, geriye kalanlar seyirci olurlar. Çocuklar televizyonda gördükleri programları taklit edebilir ya da kendi yaratıcılıklarını kullanabilirler.

BALIK TUTMA OYUNU

Sopaların ucuna paket ipleri bağlanır. İplerin ucuna da birer ataş tutturularak balık oltası yapılır. Ataşın ucu yukarı doğru kıvrılır. Bir kutu içine renkli kağıtlardan kesilmiş balıklar konur. Çocuklar oltayı kutunun içine uzatınca öğretmen oltanın ucuna bir balık takar. Çocuklar da balık tutmuş olurlar. Ayrıca bu oyun mıknatıslı oltalarla da oynanabilir. Balık yerine plastik harfler de kullanılabilir.

ÖT KUŞUM ÖT

Bir başkan, bir ebe seçilir. Ebenin gözleri bağlanır. Başkan çocuklardan birini ebenin yanına getirir. Ebe çocuğun yüzünü eliyle yoklar. Tanıyamazsa “Öt kuşum öt” der. Çocuk sesini değiştirerek kuş taklidi yapar. Ebe onu tanımaya çalışır, tanıyamazsa bir başkası çağırılır. Tanırsa tanınan ebe olur. Ebe de ebelikten kurtulur. Oyun böylece devam eder.

EL EL ÜSTÜNDE KİMİN ELİ VAR?

Bir çocuk sırtı dönük çömelir. Diğer çocuklar ellerini, çocuğun sırtına üst üste koyarlar ve sorarlar “El el üstünde kimin eli var?” diye. Çocuk bilemezse eller sırta yavaşca vurularak “Bilemedin bilemedin” denir. Eğer çocuk bilirse ebelikten kurtulur, diğer çocuk çömelir ve oyun böylece devam eder.

 

GEZİ OYUNU

Çocukların her birine bir ad takılır: Ev, sokak, ağaç, çiçek, kitap gibi. Çocuklardan biri gezi hikayesi anlatmaya başlar. Örneğin: evden çıktım, sokakta yürüdüm, bir çiçek kopardım, bir kitapçıya girdim, kitap aldım … gibi. Öykünün içinde adı geçen çocuk ayağa kalkar. Yanlışlıkla ayağa kalkan veya adını şaşıran çocuk oyundan çıkar.

Sınıfta Oynanan Oyunlar 4. Bölüm

NİŞAN ALMA OYUNU

Çocukların boyuna uygun yükseklikteki yazı tahtasına iç içe üç daire çizilir. Dairelerin 2 – 3 metre karşısına bir oyuncu çağrılarak gözleri bağlanır. Çocuk gözleri bağlı olarak dairelerin en içtekine parmağını değdirmeye çalışır. Her çocuk sırayla şansını dener. En içteki daireye dokunanlar alkışlanır.

DOKUNMA OYUNU

Bir pano üzerine birbirine yakın büyüklükte saten, kadife, tüy, kağıt, karton, tahta, metal, plastik, cam gibi parçalar kesilir ve yapıştırılır. Çocuklar bu şeylere dokunurlar ve özelliklerini açıklamaya çalışırlar. Kaygan, pütürlü, parlak, tüylü, tüysüz, sert, yumuşak gibi. Böylece sözcük dağarcıkları gelişmiş olur. Daha sonra gözleri kapalı olarak oyun oynatılır.

BENZERİNİ BUL

Kartonlara çift çift resimler çizilir. Hayvan, meyve, sebze, eşya resimleri olabilir. Kare şeklinde kesilir. Oynarken resimler ters çevrilir. Tek tek açılır, benzerleriyle eşleştirilir.

YATTI KALKTI OYUNU

Her çocuğa bir isim konur. Bu isimler sebze meyve ya da çiçek isimleri olabilir. Örneğin; İsmi elma olan çocuk ismini söyleyerek oyunu başlatır. “Elma yattı kalktı” derken masaya başını koyarak yatar, kalkar ve bir arkadaşının ismini söyler. Örneğin: “Portakal” derse oyunu portakal alır. Oyun böylece devam eder. Oyunda şaşıran çocuk cezalı sayılır.

Not: Sınıfta oynanan oyunlar serisini eğer beğendiyseniz devamı için. Okul dışında , açık havada oynanan oyunlar adlı konumuzu da ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın