Sinekli Bakkal Roman özeti Farklı

yorumsuz
770 views
Sinekli Bakkal Roman özeti Farklı

 

Sinekli bakkal roman özeti paylaşıyoruz. Farklı ve başka yerde yok yeni. Halide Edip Adıvar Eseri sinekli bakkal özeti kısa ve öz olarak sizlerle. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan sizler için alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Sinekli Bakkal Roman Özeti

Abdülhamit döneminde, İstanbul’un arka semtlerinden birinde, Sinekli Bakkal mahallesinin ünlü imamı ile kızı Emine arasında bir anlaşmazlık çıkar. Emine, Kız Tevfik adındaki genci sevmektedir. Babasının direnmesine karşın evlenirler. Babası kızını reddeder. Tevfik’in belirli bir işi yoktur, ara sıra orta oyunlarında .zenne rolünde görünür. Fırsat buldukça da karagöz oynatır Emine kocasının işini beğenmez, ona baskı yaparak bir bakkal dükkanı açtırır. Sıkıntılı günler geçirirler. Çevrenin de kışkırtmasıyla, anlaşamayan karı koca ayrılırlar. Emine, babasının evine döner, bir süre sonra da bir kız doğurur. Adını Rabia koyarlar İmam kızını bağışlar, torununu yetiştirmeyi üzerine alır.

Rabia sıkı bir din eğitiminden geçer. Sesi güzeldir. Hafız olarak camilerde, konaklarda dolaşır. Ünü gittikçe yayılır. Bir gün onu dinleyen Zaptiye Nazır’ Selim Paşa’nın karısı pek beğenir. Konaklarına çağırır. Selim Paşa kızdaki yeteneği görür. Ona musiki dersi vermesi için mevlevi dervişi Vehbi Dede ile İtalyan sanatçısı Peregrini’yi hoca olarak tutar. Rabia, Peregrini’den çok .hoşlanır Rabia gitgide büyür. Dedesinin kötü telkinlerine karşın babasını görmek ister. Bir gün dükkanına gider, babasıyla tanışır, onu sever. Sık sık dükkana uğrar, işlere yardım eder. Dedesi bunu duyunca torununa “ya annen, ya baban” diye dayatır. Kız, babasını yeğ tutar. Onunla dükkanın üstündeki odaya yerleşirler.

Sinekli Bakkal roman özeti devamı

Selim Paşa’nın oğlu Hilmi Bey aydın, “hürriyetçi” bir gençtir. Dış basını izler. Fransız postanesinden kendisine yabancı dergi ve gazeteler gelir. Fakat iş duyulunca postaneye gidemez olur. Padişahın emriyle yabancı postanelere Müslümanların girmesi yasaklanır. Buna da çare bulan Hilmi Bey, Kız Tevtik’i kadın kıyafetiyle postaneye gönderir. Tevfik gazeteleri bir süre oradan alır. Gel gelelim, kendisinden hoşlanmayan kayın baba durumu sezer. Hemen ihbar ederek onu yakalatır. Selim Paşa bu olaya çok kızmıştır. Padişaha yaranmak için oğlunun sürgün edilmesini buyurur.

Hilmi Bey ile Kız Tevfik, Şam’a sürülürler. Yalnız kalan Rabia babasının dükkanını işletir. Kendisini seven ve din değiştiren Peregrini ile evlenir. Bir oğulları olur, mutludurlar. Aradan birkaç yıl geçer. Rabia babasının ve arkadaşlarının geleceğini öğrenir. 1908’de Meşrutiyet ilan edilmiş, sürgüne gönderilenler halkın gözünde birer kahraman olmuşlardır. Geri dönenler büyük bir törenle karşılanır, omuzlarda taşınırlar. Kız Tevfik de gelenlerin arasındadır. Fakat iyice yaşlanmıştır. Yapılan karşılamadan da şaşırır. Kızının evine gidip de torununu .görünce duygulanır. Sevinçten gözyaşlarını tutamaz. Sinekli Bakkal özeti burada bitti.

Sinekli Bakkal Roman özeti Konusu ve Ana Fikri

Sinekli Bakkal bir ‘töre romanı’dır. Eserde Aksaray’ın …” Sinekli Bakkal semti ve o semtin çevresinde Il. Abdülhamit devri Türkiye’sinin toplumsal durumu ele alınmıştır. Eserin temeli mistik bir görüşe dayalıdır.

Not: Bu güzel romanın yazarı kim merak ediyor musunuz? Hayat hikayesi hakkında bilgi edinmek isterseniz kısaca bahsettik buradan buyurun. Halide Edip Adıvar hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın