Şiir türleri – çeşitleri kısaca

yorumsuz
657 views
Şiir türleri – çeşitleri kısaca

şiir türleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Şiir çeşitleri , lirik, pastoral, epik, didaktik gibi şiir türleri kısa özet bilgiler ile konu anlatımı tek başlık altında topladık. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödevinize göre dilediğiniz yeri kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Şiir Türleri

1. LİRİK ŞİİR

İçten gelen heyecanları coşkulu bir dille anlatan duygusal şiir türüdür. Lir eski Yunan’da bir saz ismidir. Eski Yunan’da şiirler bu saz eşliğinde söylenirdi. Lirik şiir de işte bu saz eşliğinde söylenen şiirlerdir Divan edebiyatında özellikle gazeller, murabbalar, şarkılar; halk edebiyatında koşmalar, semaîler bu türe örnektir.

2. PASTORAL ŞİİR

Doğa güzelliklerini, orman, yayla, dağ, köy ve çoban hayatını ve bunlara karşı duyulan özlemleri anlatan şiir türüdür. “Pastoral” kelimesi “çobanlara ait” demektir. Batı edebiyatlarında doğrudan doğruya doğa manzaralarını canlı biçimde anlatan şiirlere idil, konuşma biçiminde yazılan pastoral şiirlere de eglog denir. Edebiyatımızdaki ilk pastoral şiir Abdülhak Hamit Tarhan’ın, “Sahra” şiiridir.

3. DİDAKTİK ŞİİR

Şiir türleri içerisinde yer alır. Belli bir düşünceyi aşılamak ya da belli bir konuda öğüt, bilgi vermek, ahlâkî bir ders çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte yazılan, duygu yönü zayıf şiir türüdür. Manzum hikâyeler ve fabllar bu türe girer. Edebiyatımızda Nâbî, Ziya Paşa, Tevfik Fikret, Mehmet Âkif, Ziya Gökalp bu tür şiirler yazmıştır. Edebiyatımızda ilk didaktik şiir olarak Yusuf Has Hacip’in “Kutadgu Bilig” adlı eseri kabul edilir.

4. EPİK ŞİİR

Epik kelimesi epope (destan) kelimesinden gelir. Konusu savaş, kahramanlık, yiğitlik ve yurt sevgisi olan ya da tarihî bir olayı coşkulu bir anlatımla işleyen uzunca şiirlere denir. Aynı anlamda destanî şiir, hamasî şiir ve kahramanlık şiir terimleri de kullanılır.

5. DRAMATİK ŞİİR

Hayatın trajik, komik, korkunç bir yanını göz önünde canlandırmak ya da tiyatroda oynanmak için yazılan şiir türüdür. Manzum tiyatro eserlerinde görülen şiir örnekleridir. Necip Fazıl Kısakürek, Faruk Nafiz Çamlıbel, Abdülhak Hamit Tarhan ve Namık Kemal bu şiirin bizdeki temsilcileridir. Klâsik komedya ve trajedide bu tür şiir görülür. Dolayısıyla dramatik şiir tiyatroda trajedi ve komedi olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar:
a- Trajedi
b- Komedi

6. SATİRİK ŞİİR

Alay etmek, dalga geçmek veya güldürmek maksadıyla yazılan şiir türüdür. Satirik şiir, Halk edebiyatında taşlama, Divan edebiyatında ise hicviye adını alır. Ziya Paşa satirik şiir yazan şairlerimizdendir.
ÖRNEK  : “Kırık çanağı yok ayran içecek Kahveye gelir de fincan beğenmez.”

Şiir türleri konusu burada bitmiştir. Yorumlarınızı alalım.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın