Seyit Onbaşı Hakkında Kısa Bilgi

yorumsuz
1.832 views
Seyit Onbaşı Hakkında Kısa Bilgi

 

Bu bölümde Seyit Onbaşı hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Malesef Seyit Onbaşı hakkında fazla ve çok net bilgilere sahip değiliz çünkü o bir kahraman. İlköğretim orta okul ve lise için seyit onbaşı hakkında 1 sayfalık ödevinizi bu yazımızla yapabilirsiniz.

Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı (Seyit Ali Çabuk) , 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi. Seyit Ali Onbaşı, I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan Türk askerdir. Bir askerdir ancak bir kahramandır da. iri yapılı cüsseli, tabiri caizse boylu poslu tam bir Türk soyu olan Seyit Onbaşı ülkesi için savaşan, vatanı milleti için elinden gelenin en iyisini yapan kahramanlarımızdan bilinmektedir.

18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı.

Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 Okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. 215 okka yani tam 275 kiloluk mermiyi bugünümüzde dahi kaldırmak çok güç , neredeyse imkansızdır. Seyit onbaşıyı kahraman yapan bu mermiyi kaldırması değil cephe de vatanımız için savaşması yalnız kaldığı halde cepheyi terk etmeden düşman gemisini batıracak o mermiyi topa koyup başarılı bir atış ile gemiye ağır darbe vermesidir. Düşman askerlerinin bu olaydan sonra yaralarını sarmak için geri çekilmiştir.Seyit Onbaşı 1918 sonbaharında köyüne döndü. Kendi mesleği olan ormancılık ve kömürcülüğe devam etti. 1934 tarihinde yürürlüğe konan soyadı yasasıyla ‘Çabuk’ soyadını aldı. 1939 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle vefat etti.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın