Sevgi Sosyal Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
402 views
Sevgi Sosyal Hayatı ve Eserleri

 

 

Sevgi Sosyal kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Sevgi Sosyal eserleri , romanları , yaşamı ve biyografisi kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için geldiyseniz kaynakça olarak site adresimizi gösterebilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Sevgi Sosyal

Sevgi Soysal, roman , hikaye , günce ,deneme ve eleştiri kategorilerinde eserleri bulunan yazardır. 30 Eylül 1936’da İstanbul’da doğdu. Ankara Kız Lisesi’ni, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü’nü bitirdi. 1957 ile 1958 döneminde Almanya’da Göttingen Üniversitesi’nde arkeoloji ve tiyatro derslerini izledi. Dönüşte TRT Kurumu’nda program uzmanı olarak çalıştı. Dost, Yelken, Ataç, Değişim dergilerinde ilk yazı ve hikayelerini yayımladı. Yürümek romanıyla 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması’nda başarı ödülünü, Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’yle 1974 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. 12 Mart döneminde tutuklandı, bir yıl hapis yattı. Yürümek romanı, müstehcen sayılarak toplatıldı. Yargılanıp bir süre sonra  aklandı. Özdemir Nutku ve Başar Sabuncu ile bir süre evli yaşadı. En son Mümtaz Soysal ile evliyken kanser hastalığına yakalandı. Bir süre kanser ile savaştıktan sonra  22 Kasım 1976’da İstanbul’da kanser sebebiyle vefat etti.

Sevgi Sosyal Eserleri

Roman Eserleri : Yürümek (1970), Yenişehir’de Bir Öğle Vakti (1973), Şafak (1975).

Hikaye Eserleri : Tutkulu Perçem (1962), Tante Rosa (1968), Barış Adlı Çocuk (1976), Hoşgeldin Ölüm (Tutkulu Per-çem’le birlikte, 1980).

Günce/Anı/Gezi Yazıları : Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu (1976).

Deneme/İnceleme/Eleştiri Yazısı : Bakmak (1977).

Tüm Eserleri için çıkarılan kitap : Tüm Eserleri (8 cilt, 1986 )

Not: Değerli yazar Sevgi sosyal hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misin? En sevilen romanlarından bir tanesini sizler için paylaşıyoruz. Günümüzde halen okuyucu kitlesi tarafından beğenilerek okunan , talep gören bir eser. Merak ediyorsan buraya tıkla. Şafak Kitap özeti

Not 2: Sitemizde her türlü her çeşit ve her alanda ki her hangi bir yazar biyografisi yaşamı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsin. Kitap özetlerini de bulabilirsin. Arama kısmından dilediğin gibi ara belki de aradığın şey bizim sitemizde vardır. Eğer bulamazsan ödev bul kısmından bize ödevini sorar isen bir gün içerisinde yapılarak sitemize eklenir. Okul Hayatında başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın