Sessiz Ev Roman özeti Kısaca Farklı

yorumsuz
780 views
Sessiz Ev Roman özeti Kısaca Farklı

 

Sessiz ev roman özeti kısaca sizlerle paylaşıyoruz. Başka yerde yok. Orhan Pamuk Sessiz ev adlı eserini kısa özet olarak konusu kütüphane kaynakçalı bilgiler ile sunuyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Şimdiden başarılar.

 

 

 

 

Sessiz Ev Roman Özeti

Gebze de geçen bir romandır. Evin sahibi yaşlı, yalnız, acılı bir kadındır: Fatma Hanım. Evin bütün işlerinden Cüce Recep sorumludur. Büyük hanımı yedirip içirmek, kaldırıp yatırmak, bulaşıkları yıkamak, .evi silip süpürmek, çarşıya gidip gelmek hep onun görevidir Büyük hanımın üç torunu bir hafta kalmak üzere yarın buraya geleceklerdir. Bunun için evde yapılması gereken hazırlıklar .tamamlanmıştır Fatma Hanım gece yattığında torunlarını düşünür, onlarla neyi, nasıl konuşacağını tasarlar. Sonra zihni geçmişe dalar.

Ölü kocası Selahattin Bey’i anımsar. Bir film şeridi gibi yaşamı gözlerinin önünden geçer: Doktor Selahattin Bey özgür düşünceli, bilime bağlı, Batı hayranı, yenilikçi bir aydındır. İttihat ve Terakki yönetimini beğenmez. Bundan ötürü, Talât Paşa’nın da baskısıyla İstanbul’dan ayrılmak, Gebze’ye taşınmak zorunda kalmıştır. Şimdi Fatma Hanım’ın oturduğu evi de işte o sürgün yıllarında yaptırmıştır. Burada yazacağı bir ansiklopediyle .Doğu’yu Batı’nın düzeyine çıkarmayı tasarlamıştır

Belirlenen günde torunlar gelirler. En büyükleri Faruk tarihçidir, üniversitede doçenttir. Nilgün toplum bilim öğrencisidir, devrimcidir. Metin lisede okumaktadır, Amerika’ya gidip orada .zengin olmayı kurmaktadır Konuşmalar sürerken Recep sofrayı kurar. Yemekten sonra Faruk’la Nilgün uzun bir söyleşiye dalarlar. Metin kapağı dışarı atar, arkadaşı Vedat) arayıp bulur. Birlikte zengin çocuklarının oluşturduğu topluluğa katılırlar. Metin onların arasında karşılaştığı Ceylan adlı kızdan pek hoşlanır Ertesi gün Büyük hanımla torunları Selahattin Bey’in mezarına gider; dua ederler. Fatma Hanım kendini tutamaz, ağlar. Torunlarının duyarsızlığına üzülür Faruk, Gebze Kaymakamlığı’nın arşivinde araştırma yapar. Eski gazete ve dergilerle mahkeme dosyalarını incelemeye girişir. Bundan büyük bir tat alır. Amacı, yörenin geçmişini gün ışığına çıkarmaktır. Akşamleyin yemekte o gün okuduğu belgeler üzerinde tartışırlar.

Sessiz Ev Roman Özeti Devamı

Metin her gün çılgınlar gibi gezip eğlenir. Yeyip içer. Sarhoş olduğu bir sırada Ceylan’a sevgisini açıklar, ama kız oralı .olmaz Recep evdeki işleri bitirdikten sonra geceleyin gezmeye çıkar. Yalnız başına sokaklarda dolaşır. Gençlerin boyunun kısalığıyla .eğlenmesinden çekinir Recep’in yeğeni Hasan sağcı bir teröristtir. Örgüt arkadaşlarıyla geceleri yollara, duvarlara afişler asar, sosyalizmi, komünizmi kötüleyen sözler yazarlar. Gündüzleri tehditle ve uydurma makbuzla esnaftan para toplarlar. Hasan, Nilgün’ün çocukluk arkadaşıdır ve ona eğilim duymaktadır. Kız bunu sezer, ama Hasan’a yüz vermez. Her sabah erkenden bir kitapla kıyıya gider, orada hem okur, hem de denize girer. Dönüşte bir Cumhuriyet alır. Hasan onu izler ve solcu olduğunu anlar. Durumu arkadaşlarına açar. Onlar böyle bir kıza ilgi duymasını hoş görmezler. Kızarlar. Aralarında anlaşırlar: Kızın yolunu kesecek ve ona bir kötülük yapacaklardır.

Bir Gün Hasan denizden dönerken Nilgün’ün karşısına çıkar. Amacı, arkadaşlarının kurduğu planı ona bildirmektir. Fakat Nilgün onu dinlemez. “Pis faşist!” diye bağırır. Bunun üzerine Hasan’ın tepesi atar, kızı sokakta kıyasıya dövüp kaçar. Nilgün’ü Recep’le eczacı hanım eve götürürler. Eczacı hastaneye yatırılmasını önerir, ama Nilgün razı olmaz. Oysa yüzü .morarmıştır, vücudu çürükler içindedir Geceleyin üç kardeş toplanır, gündüz olup bitenleri konuşurlar. Ertesi gün İstanbul’a dönmeyi kararlaştırırlar. Sabahleyin Recep torunlarının kararını Büyük hanıma haber verir. Gençler .kahvaltıdan sonra yukarı çıkıp onunla vedalaşacaktır. Kahvaltıdan kalkınca Nilgün’ün başı döner, midesi bulanır. Gidip uzanır. Durumu gitgide ağırlaşır.

Sonunda beyin kanamasından ölüverir. Gençler şaşırırlar, üzüntüden ne yapacaklarını bilemezler. Büyük hanım ise yukarıda gelip onların vedalaşmasını bekler. Recep’i çağırır ama o da gelmez. Aşağı inmeye çabalar, beceremez. Yatağına uzanır, yorganını başına çeker. .Ev tam bir sessizliğe bürünmüştür Hasan istasyona gider. Büfeden aldığı gazeteleri merakla, kaygıyla gözden geçirir. Nilgün’le ilgili haber çıkıp çıkmadığına .bakar. Trene binerek Cennethisar’dan ayrılır. Sessiz ev roman özeti burada bitmiştir.

Not: Sessiz ev roman özeti yazarı kimdir merak ediyorsanız buraya tıklayın. Orhan Pamuk Hayatı Kısaca

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın