Şeriye ve Evkaf Vekaletlerinin Kaldırılması Kısaca

yorumsuz
567 views
Şeriye ve Evkaf Vekaletlerinin Kaldırılması Kısaca

 

Yazımızda Şeriye ve Evkaf Vekaletlerinin Kaldırılması hakkında kısa özet bilgi veriyoruz. Sonuçları , nedenleri , ne zaman oldu gibi soruları yanıtlıyoruz. Ödev için tek sayfa çıktı almaya uygundur kullanabilirsiniz. Kütüphane kaynakçalı bilgilerdir.

 

 

 

Şeriye ve Evkaf Vekâletleri’nin Kaldırılması (3 Mart 1924)

Halifeliğin Kaldırılması ve Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun kabulü ile aynı gün alınan bir başka karar ise Şeriye ve Evkaf Vekillikleri’nin kaldırılmasıdır. Devletle dinsel işlerin usulüne uygun olup olmadığını denetleyen bakanlık ile vakıf işlerine bakan bir başka bakanlık bu şekilde sona erdirilmiştir. Laik bir toplum ve devlet düzeninin sağlanmaya çalışıldığı bir ortamda devlet işlerinin dine uygun olup olmadığını denetleyen bir kurumun varlığı ciddi anlamda bir tezat oluşturmaktadır.

Böyle bir bakanlığın olması din ile siyasetin bir arada olmasından başka bir şey değildi. Öyleyse Halifelik ile birlikte bu kuruma da son vermek gerekti. Bu kararla artık din işleri TBMM’ce sağlanacaktı. Ayrıca İslamlığın yalnız “inanç ve ibadete”ilişkin işlerini yürütmek üzere, Başbakanlığa bağlı bir “Diyanet işleri Başkanlığı’ kuruluyordu.

Evkaf Vekilliği ise az önce belirtildiği üzere vakıfları yönetiyordu ki vakıflar İslam devletlerinde son derece önemli idi. İslam vakıfları, cami, mescit, medrese, okul, hastane gibi kamu kuruluşları kurmuşlardı Niteliği bakımından dinsel olan bu kurumlar da bir bakanlıkça yönetilemezdi. Bu yüzden bu vekalet de kaldırıldı. Bir genel müdürlük haline getirilerek faaliyet göstermesi sağlandı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın