Sergüzeşt Roman özeti kısaca farklı

yorumsuz
689 views
Sergüzeşt Roman özeti kısaca farklı

 

Sergüzeşt roman özeti kısaca paylaşıyoruz. Farklı ve yeni Sergüzeşt romanı özet olarak ilk defa sitemizde bulabilirsiniz. Eser Sami Paşazade Sezai ye aittir. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunduk. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Sergüzeşt Roman özeti

Kafkasya’nın bir köyünde Dilber adında küçük bir kız, esircilerin eline düşer. İstanbul’a getirilir. Dokuz yaşındaki güzel kız, Mustafa Efendi adında bir memura satılır. Evin hanımı serttir,
kötü huyludur. Dilber’e çok cefa eder. Kızcağız bütün ağır işleri yüklenir, gücünün üstünde çalışır. Öyleyken sık sık dövülmekten, kurtulamaz Mustafa Efendi Erzurum’a bağlı bir ilçeye atanır. Dilber’i götürmek istemediğinden bir esirciye satar. Dilber sıkıntılı yıllar geçirir. Ona müzik, okuma, ev işleri öğretilir. Ardından, satılır. Bir paşa konağına düşer Asaf Paşa’nın ailesi görgülü ve bilgilidir. Evde dengeli bir hava vardır. Dilber burasını çok sever, ilk kez rahat eder.

Ailenin oğlu Celal, Avrupa’da okumuş, resim çalışmış, kültürlü ve yakışıklı bir gençtir. Dilber’i model olarak kullanır. İki genç zamanla birbirlerine yakınlık duyarlar. Sevişirler. Anne, baba durumu sezince telaşa kapılırlar. Oğullarının haberi olmadan kızı, bir esirciye satarak konaktan uzaklaştırırlar. Celal olup bitenleri öğrenince üzüntüden yatağa düşer Dilber’in yeni sahibi Mısırlı bir zengindir. Kızı haremine kapamak amacındadır. Bunun için onu Mısır’a götürür Genç kız hareme girmek istemediğinden üst katta karanlık bir odaya kapatılır. Harem ağası Cevher kıza acır, onu kurtarıp İstanbul’a kaçırmak ister. Gece yarısı odaya ip atarak yukarı tırmanır. Önce Dilber’i aşağı indirir. Arkadan kendisi de inerken dengesini kaybeder, düşerek ölür. Dilber yalnız ve çaresiz kalır. Tek başına İstanbul’a gidemeyeceğini anlar ve kendisini Nil Irmağından aşağı atıp intihar ederek hayatına son verir. Sergüzeşt roman özeti burada son bulmuştur.

Sergüzeşt Roman özeti Konusu

Eski devirdeki esir ve cariye hayatını tasvirlerle kaleme almıştır. Gerçek hayatın acımasız yönlerinden bahsetmiştir. Eserde Türk romancılığının romantizm den realizme geçişi açık bir şekilde görülmektedir.

Not: Sergüzeşt Roman özeti yazarı olan Sami Paşazade Sezai hakkında bilgi edinmek istiyor musun? Bu romanı kim yazdı nasıl bir hayatı oldu merak ediyor musun. O zaman buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Senin için kısaca açıkladık. Sami Paşazade Sezai Kısaca Hayatı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın