Sembolizm özellikleri temsilcileri eserleri

yorumsuz
682 views
Sembolizm özellikleri temsilcileri eserleri

Sembolizm nedir , özellikleri nelerdir , Sembolizm akımı sanatçıları temsilcileri ve eserleri kısaca paylaşıyoruz. Ödev için kısa özet hale getirilmiştir. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Bilgiler sadece bizde , başka yerde yok. Başlayalım.

 

Sembolizm Hakkında Kısa Bilgi

19. yüzyılın sonlarında, Fransa’da, Parnasizm’e tepki olarak ortaya çıkmıştır. Gerçeği olduğu gibi anlatmak mümkün değildir. Duyularımız dış dünyanın asıl durumunu değiştirerek bize ulaştırır. Dış dünya olduğu gibi değil, hissedildiği, algılandığı, duyulduğu gibi yansıtılır.

Alman düşünür, Schopenhaner’in her olayı “hayırlı ve esrarlı olgular” şeklinde açıklaması toplumu etkilemiştir. Sembolistler de bu sözden hareketle bilimden ve aydınlıktan kaçarak yarı aydınlık ve belirsiz sevgilere yönelmişlerdir. Charles Baudelaine’ nin “Kötülük Çiçekleri” kitabı bu akımın özelliklerini taşır.

Sembolizm Özellikleri

Şiir, gerçeği değil, gerçeğin bizde bıraktığı izlenimleri anlatır.
Şiirde bazı sözlere yeni anlamlar yüklenmiş, alışılmamış eski sözler bulunup işlenmiştir.
Mecazlı anlatıma ve imgelere sık sık başvurulmuştur.
Telkin önemlidir. Bu sayede bilgi vermek, açık ve anlaşılır olmak değil, şiiri her okuyanın kendine göre yorumlamasını sağlamak esastır.
Şiir anlaşılmak için değil, duyulmak içindir.
Şiiri müziğe yaklaştırmışlar, ahenge önem vermişler, “şiir, musiki ile söz arasında, sözden çok musikiye yakın bir dildir.” demişlerdir.
Musiki değeri olmayan sözler kabadır. Şiirde anlam geriye itilmiş, güzellik açıklıkta değil, anlam kapalılığında aranmıştır.
Şiirde alacakaranlık, kızıl akşamlar, sararan yapraklar, durgun sular, üzüntü, üzüntü veren renkler yoğun olarak işlenmiştir.
Her şeyi, rüyadaymış gibi, açıklıktan ve belirginlikten uzak görmüşlerdir.
Dil oldukça ağırdır.

Önemli Sembolizm Temsilcileri

C. Baudelaire,
A. Rimbaud,
P. Verlaine,
S. Mallarme,
P. Valery

Önemli Sembolizm Türk Temsilcileri

Ahmet Haşim, Cenap Şahabettin, Tevfik Fikret’tir. Servet-i Fünun döneminde Cenap Şehabettin “Elhan-ı Şita” adlı şiiriyle bu akımın ilk uygulayıcısıdır. Bu akımın en önemli temsilcisi Ahmet Haşim’dir. Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Muhip Dıranas, Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirlerinde de sembolizmin etkileri görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın