sebze yetiştirme evresi

yorumsuz
505 views
sebze yetiştirme evresi

Sebze yetiştirme evresi anlatınız , açıklayınız. Bir sebze yetiştirme evresi ilköğretim ortaokul ve lise ödevi kısaca paylaşıyoruz. Sebze meyve yetiştirme adımları kısa özet olarak anlatıyoruz. Sitemizde her türlü her çeşit ödev bulabilirsiniz. Eğer yoksa ödev sor bölümünden iletin , hemen yayınlayalım. Başlıyoruz.

 

Sebze yetiştirme evresi – evreleri

Günümüzde sebze yetiştirmek için hem saksı , hem sera , hemde tarla kullanılmaktadır.  Sebze yetiştirme evreleri sebzenin nerede yetişeceğine göre değişir.

Saksıda Sebze yetiştirme Evresi

Öncelikle Altı delikli bir saksı alınır. Humuslu toprak alınır. Saksının alt tabanına biraz çakıl taşlar eklenir. Daha sonra üzerine humuslu toprak eklenir. Daha sonra sulanır ve 1-2 gün bekletilir. Ardından saksı sebzeyi yetiştirmek için uygun hale gelmiş olur. Ekilecek olan sebzenin tohumu yarım çay bardağı suyun içine atılır. 1 gün bekletilir. Ardından tohum , saksıya ekilir.

Saksıya ekim yapılırken toprağın en üst seviyesinden iki santim aşağı doğru çukur açılır. Daha sonra tohum buraya güzelce bırakılır. Ardından üzerine bastırmadan toprak düz hale getirilir. Daha sonra can suyu verilir. Can suyu verirken dinlenmiş su vermek önemlidir. Tohum ekilen alana ve çevresine yavaşca bir çay bardağı kadar su dökülür.

Tohum ekildikten 3 gün ile 1 hafta sonra filizlenir sebze büyümeye başlar. Böyle zamanda organik gübre ile sebzenin büyümesi desteklenebilir. Sebzeler genellikle 2 hafta ile 6 hafta arasında oluşur. Bu dönemde sebze büyüyene kadar saksı susuz kaldıkça su verilmelidir. En son sebze hasat yapılmadan 1 gün önce saksıya su verilmez.   Ertesi günü sebze hasat edilir ve yenilmek için hazır olur.

Toprakta Tarlada Sebze Yetiştirme Evresi

Tarlada sebze yetiştirme evresi , saksı da yetiştirmekten daha kolaydır. Çünkü doğada bütün elementler sebzenin gelişmesi için hazır haldedir.  Yetiştirme evresi ise şu şekildedir:

Toprak önceden havalandırılır. Bir kaç ay toprağın kendini yenilemesi hazır hale gelmesi beklenir. Daha sonra sebze ekilecek alana karık dediğimiz bölümler oluşturulur.  Bu bölümlere ekilecek olan sebze tohumları atılır ve üzerine en fazla 10 cm olacak şekilde toprak serpilir.

Daha sonra tarla ekilen sebzeye göre 1-3 gün aralıklar ile sulanır. Bir kaç hafta içinde sebzeler fide halini alır. Sebzeler fide halini aldıktan sonra , fide dipleri çapalanır , toprağı yeniden havalandırılır , bu dönemde hızlı gelişmesi için organik gübreler verilebilir. Ardından düzenli sulama ile sebze hasat zamanı gelene kadar büyümesi için beklenir.  Genellikle 4 ile 8 hafta arasında sebzeler hasat haline gelir. Ardından hasat makası ile kesilerek toplanır ve yenmek üzere sofralarımıza kadar gelir.

sizlerde sebze meyve yetiştirmek için bu adımları uygulayabilirsiniz. Unutmayın meyve ağaçta , sebze toprakta yetişir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın