Savaş ve Açlar özeti farklı

yorumsuz
410 views
Savaş ve Açlar özeti farklı

 

Savaş ve Açlar özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Hasan izzettin dinamo kitabı olan Savaş ve Açlar isimi roman özeti kısa olarak sizlere sunduk. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Dilerseniz ödeviniz için tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başka yerde bulamazsınız şimdiden başarılar.

 

 

 

Savaş ve Açlar özeti

Temel Çavuş Akçaabatlıdır. Savaş yıllarında Yemen’de, Mısır’da yedi yıl askerlik etmiştir. Çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle çavuşluğa yükselmiştir. Terhis olunca, ailesiyle İstanbul’a gelir. Sarıyer sırtlarına yerleşir. Fakat beslediği inekler ölünce işsiz kalır. Geçim sıkıntısından bunalarak memleketine dönmeye karar verir. Vapurda Samsunlu Osman Bey’e rastlar. Bey, onları topraklarında çalışmaya çağırır. Tütün tarlalarının yanındaki derme çatma bir eve yerleştirir. Orada başka hemşehrileri de vardır. Canla başla çalışırlar. Fakat sivrisinek ve sıtma bellerini büker. .Dayanamayacaklarını anlayınca, oradan da göçerler Yolda halk, ailenin geçişini ilgiyle izler.

Bir ara hızla bir atlı üzerlerine gelir. Hepsi birden çamura yuvarlanırlar. Ailenin büyük oğlu Ali, atlıyı alaşağı eder. Onu da, kendileri gibi, çamura batırır Atlı, çevrenin zenginlerinden Emiroğlu’nun oğlu Mümtaz’dır. Şımarık ve küstah bir gençtir. Babası onu İstanbul’a Galatasaray Lisesi’ne okumaya göndermiş, fakat haylazlığından ötürü yanına aldırtmıştır. Şimdi şık giyimiyle sokaklarda dolaşmakta, ona buna sarkıntılık etmektedir. Gerçi sesini çıkarmaz, ama Ali’nin yaptığını da unutmaz. Bunun ondan acısını çıkarmaya karar .verir Temel Çavuş ile oğlu ve karısı sıkı bir çalışmaya girerler. Tek .umutları bir Rum’dan kiraladıkları bahçedir Şimdilik yiyecek parası olmadığından, Temel Çavuş, geceleri ormanda avlanmaya gider.

Savaş ve Açlar özeti ikinci bölüm

Bir gün dönerken, bahçesine bir göz atar, bütün sebzelerinin ezildiğini, çamura belendiğini görür. .Bahçenin yüzünde nal izleri vardır Ali büyük bir karamsarlığa kapılır. Neyse ki sebzeler kısa zamanda düzelir, eski durumlarına kavuşurlar. Bunu baba-oğul bol bol kemençe çalarak, horon teperek kutlarlar. Mevsimi gelince bahçeden umduklarından da çok para kazanırlar Başka bahçeler kiralarlar. Artık nöbet tutacaklar, sonunda geniş bir soluk alacaklardır. Ama bu kez de savaş gelip çatar. Temel Çavuş yeniden askere alınır. Evin yükü Ali’nin sırtına .biner. Üstelik, Şakire de yedinci çocuğuna gebedir. Savaş ve Açlar özeti devamı için alt satıra geçin.

Şehirde erkeklerin çoğu askere alınır. Mümtaz fırsatı kaçırmaz. Ali’yi on beş yaşında olduğu halde, “asker kaçağı” diye ihbar eder. Ardından bahçelerin kendisine ait olduğunu ileri sürer, boşaltılmasını ister. Hatta, tapuyu gösterir. Yakında oturan bir yüzbaşı olanları duyar, asker ailesi olduklarından onlara yardım eder. Evlerinden atılmalarını önler. Bu arada Temel .Çavuş’un cephede donarak öldüğü duyulur Sıkıntılı günler başlar. Ali de askere alınınca Şakire iyice .bunalır. Yiyecek sıkıntısını kıtlık izler Ali’den bir mektup gelir. Sonra ölüm haberi yetişir. Şakire bir kez daha yıkılır. Açlık canlarına yetmiştir. Çocuklarından küçük Hüseyin ile Fatma beslenme yetersizliğinden ölürler.

Savaş ve Açlar özeti üçüncü bölüm

Kimseden yardım göremeyen Şakire, ormandan odun toplayarak pazarda satar. Fakat bir yük oduna ancak bir somun alabilir. Çevresinde açlıktan, koleradan, tifüsten ölenlerin sayısı gittikçe çoğalır. Kendilerini koruyan kumandan da başka yere atanınca, Emiroğulları yeniden tepelerine dikilir. Ertesi gün kulübe de boşaltılır. Aile, deniz kıyısında terk edilmiş boş bir eve yerleşir. Açlık son aşamaya varır.

Çoluk çocuk ne bulurlarsa yerler .hatta hırsızlık ederler Bir gün Musa mezbahanın ayağına atılan bağırsakları kovasına doldurarak eve getirir. Şakire bunları temizleyerek pişirir. Yerler. Her gün oraya giderler, yiyeceklerini çıkarırlar. Fakat bağırsaklara halkın üşüştüğünü gören ilgililer, onları parayla satmaya başlar Şakire çocukların en küçüğünü de toprağa verir. Geri kalan üç çocuğunu Darüleytam’a yazdırır. Hastalanır. Okulun bitişiğindeki hastaneye yatar. Başhekim ona bir hafta bakacağına söz verir. Yazık ki talih orada da kendine gülmez. İrikıyım hastabakıcı, Şakire’nin para çıkınını alabilmek için, ona öldürücü iki iğne .yapar. Kadıncağız birkaç gün sonra acılar içinde ölür. Savaş ve Açlar roman özeti burada bitmiştir.

Not: Bu değerli romanı kim yazdı biliyor musunuz. Savaş ve Açlar özeti paylaştığımız bu eserin sahibi Hasan izzettin dinamo hakkında kısa bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Hasan İzzettin Dinamo hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın