Sarı Traktör özeti Farklı

yorumsuz
764 views
Sarı Traktör özeti Farklı

 

Sarı traktör özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Talip Apaydın kitabı olan Sarı Traktör romanı özet konusu ve ana fikri ile birlikte hepsi tek başlıkta sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanıma uygundur. Başka yerde bulamazsınız. Başlıyoruz.

 

 

 

Sarı Traktör özeti

İzzet Ağa, oğlu Arifle günlerdir sessizce çekişmektedir. Arif on yedi yaşında, sarışın, çalışkan bir delikanlıdır. İki kız ve bir oğlan kardeşi vardır. Özeler köyünün çevresi kireçli ve verimsizdir. Ekilen tarlalar epeyce uzaktadır. Arif her gün iki atı arabaya koşarak sap taşır. Taşır ama öfkeden de kudurur: Babasının durumu iyi olduğu halde, neden kendisine halen bir traktör almamaktadır. İzzet Ağa ise, eski üretim araçlarına alışıktır. Yeniliği kabul etmez. Oğluna karşı çıkar: Bu yıl onu komşu kızı sürmeli Emine’yle evlendirip mürüvvet görecektir. Düğün masrafları oldukça kabarıktır. Borçlanması doğru değildir Arif bir gün Ali’yi görür.

O da traktör almıştır. Kendi işini gördüğü gibi komşuların işini de dönümü on liradan görmektedir. Arif sapları ona çektirmeyi düşünür, öfkeyle ortadan kaybolur. Akşama değin ırmağın kıyısında uyur. Akşam yemeğini harmanda yiyerek babasına kırgınlığını belli eder. Annesine sapları Ali’ye çektireceğini söyler. Babası bunu duyunca küplere biner, sövüp sayar, ama sonunda dileğini kabul eder. Arif sevincinden .uçar. İki gün içinde tüm saplar çekilir Zamanla traktör, Arif in gözünde bir sevgili kadar önem kazanır. Nitekim, annesine düğün istemediğini, onun yerine traktör alınmasını söyler. Baba oğul bazen açık, bazen gizli inatlarını .sürdürürler Arif, köyün öğretmenine başvurur.

Sarı Traktör özeti 2. bölüm

Birlikte bir plan hazırlarlar: Birkaç gün sonra öğretmen kasabaya gider, İzzet Ağa’nın akrabası Hasan Bey’e durumu anlatır. Hasan Bey zengin, görgülü, saygın bir kişidir. Kimse sözünü kırmaz. Arif onun köye gelmesini, babasıyla konuşmasını sabırsızlıkla bekler. Hasan Bey gecikince sinirleri bozulur. Yemeden içmeden kesilir. Arada bir .buluşup konuştuğu Emine’yi bile aramaz İzzet Ağa uzun zamandır midesinden hastadır. Bir gece yine sancılanır, komaya girer. Öğretmenin yardımıyla, bir traktörle kasaba sağlık merkezine götürülür. Oradaki hekim hemen .Ankara Devlet Hastanesi’ne gitmelerini söyler Kasabada bir taksi tutulur.Sarı traktör kitap özeti devamı için alt satıra geçin.

Hasan Bey, Nuri Efendi (Emine’nin babası) ve Arif yola dizilirler. Hekimlerin muayenesinden sonra, hasta ameliyata alınır. Güçlükle kurtarılır. İki ay hastane.de yatması zorunludur Arif le Nuri Efendi köye dönerler. Sağlık haberine herkes sevinir. Her pazar günü Arif, babasını görmeye gider. Bir seferinde İzzet Ağa oğluna traktör alacağını, kendisini çok yormamasını söyler. Delikanlının sevinçten dizlerinin bağı çözülür. Köye dönünce, o hevesle dağ gibi harmanı tek başına kotarır. Bu tutumuyla herkesin takdirini kazanır. Gerçi çok yorulur, zayıflar, !ama olsun, traktör alınacaktır ya Harmanlar biter, güze doğru pancar sökme işine başlanır.

Sarı Traktör özeti son bölüm

Arif, babası hâlâ gelmediği için sinirlidir. Çünkü onun gelmesi, traktörün de gelmesi demektir. Yağmur başlayınca herkes pancar işini bırakır. Arif ise çamurların içinde günlerce ölümüne çalışır. Arabaya koyduğu pancarları istasyona taşır. Oraya bir gidişinde babasıyla karşılaşır. İzzet Ağa, oğlunun bitkin haline yüreği burkularak bakar. Kalan pancarları kasabadan kiralanan .bir kamyonla attırır Uzun ve üzücü bir bekleyişten sonra traktör alınır. Arif in sevinçten etekleri zil çalar. Büyük bir çalımla köye girerler. Arife şoförlük öğretecek teknisyen de yanlarındadır. Aksi gibi o gün kar yağar. Traktör karlı havada yürümez. Gece köy uykuya dalar.

Arif gözünü kırpmaz. Sabaha kadar pencereden sevgiyle traktörü seyreder. Alacakaranlıkta kalkar, köy meydanındaki karları küremeye koyulur. Çılgınca çalışır, herkesi üstüne güldürür. Teknisyen o gün kendisine traktörü sürmeyi öğretecektir. .Bunun için yolun açılması, karların süpürülmesi gerekmektedir Sabahleyin Arif traktöre biner. Akşama değin üstünden inmez. Köylüler de şakalaşarak onu iyice coştururlar. Sarı traktör özeti burada bitmiştir.

Sarı Traktör konusu ve ana fikri

Temiz bir dili var. Ayrıca, köy üstüne okuduğum romanlar içinde, ele aldığı çevrenin üretim durumunu en iyi, ayrıntılarına varıncaya kadar en doğru anlatan roman. Ama başarılı bir roman değil. Röportajla roman arası bir yapıt. Apaydın, köye traktör girmesi sorununu, köy ağalarından birinin oğlu olan Arif babası köyde varlıklı bir kimse gibi görünüyor. Traktörün sağlayacağı yakın faydaları, traktörün yalnız traktörü olanlara sağlayacağı faydaları görüyor.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı merak ediyor musun. Sarı traktör özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bilgi edinmek istiyorsan buraya tıkla. Talip Apaydın hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın