Sami Paşazade Sezai Kısaca Hayatı Eserleri

yorumsuz
1.432 views
Sami Paşazade Sezai Kısaca Hayatı Eserleri

 

Sami Paşazade Sezai kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi verip , Sami Paşazade Sezai eserleri paylaşıyorum. Farklı ve yeni bilgiler ile kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak ödeviniz için düzenlenmiştir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Sami Paşazade Sezai

Roman , Hikaye , Oyun yazarı Sami Paşazade Sezai, 1860’ta İstanbul’da doğdu. 1880’de Mektubi Kalemi’ne memur oldu. Babasının ölümünden sonra 1881’de Londra elçiliği ikinci katipliğine atandı. 1885 yılında istifa ederek İstanbul’a döndü. İstişare Odası’na muavin oldu. Ardından düşüncelerini kaleme almaya başladı ve 1889’da Sergüzeşt romanını yayımladı. Romanı büyük ilgi gördü ancak yaşamında bazı sorunlara neden oldu. Romanda esirlik temini işlediği için Saray’ca mimlendi, göz hapsine alındı. Bunun üzerine, 1901’de Paris’e kaçtı. İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne girdi.

Meşrutiyet ilan edilince, 1908’de İstanbul’a geldi. Ardından bir yıl sonra 1909’da Madrid şehrine elçiliğine atandı. Dünya Savaşı patlayınca, 1914’de İsviçre’ye geçti. Mütareke döneminde ise emekliye ayrıldı. Sâmi Paşazâde Sezâi’ de Nâmık Kemal’lerin romantik etkileri görülmekle birlikte gerçekçiliğe doğru bir yöneliş de görülür. Bu bakımdan o, romantizmle gerçekçilik arasında bir köprü kurar. 26 Nisan 1936’da İstanbul’da öldü.

Sami Paşazade Sezai Eserleri

Yazmış Olduğu Roman : Sergüzeşt (1889).

Yazmış Olduğu Hikaye : Küçük Şeyler (1892).

Yazmış Olduğu Oyunu : Sir (1887).

Günce – Anı – Gezi: Edeb (1898).

Konuşma – Röportaj – Mektup: İclâl (1924 )

Not : Sami Paşazade Sezai’nin kuşkusuz en çok ses getiren ve günümüzde halen okuyucu kitlesi bulunan , popülaritesini yitirmemiş olan eseri 1889 yılında yazdığı Sergüzeşt adlı romanıdır. Eğer Sami Paşazadenin yazdığı romanın özetini merak ediyorsanız buraya tıklayın. Sergüzeşt Roman Özeti

Not 2: Sitemizde aradığınız roman özetleri , yazarlar , şairler , ünlü insanlar , Türkçe ve edebiyat eserleri sahiplerine dair ve ödevlerin için tüm bilgilere ulaşabilirsin. Arama yapman yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın