Saltanatın Kaldırılması Kısaca özet

yorumsuz
588 views
Saltanatın Kaldırılması Kısaca özet

 

Bu yazımızda Saltanatın kaldırılması hakkında kısa bilgi veriyoruz , Kütüphane kaynakçalı kısaca özet olarak saltanatın kaldırılması kanunu ve sonuçlarını paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Maddeler halinde ayırıp çalışma kağıdı yaparsanız bu konuda gelen soruları da doğru yanıtlarsınız. Başlıyoruz.

 

 

 

Saltanatın Kaldırılması

Nedeni

Ulusal egemenliğe dayanan bir devlette, kişisel egemenliğin simgesi olan Saltanatın yaşaması mümkün değildi. Zaferin getirdiği fırsatların rejimi pekiştirme olanağı sağlanması istendi.

Ne Zaman Oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi 30 Ekim 1922’de Saltanatın kaldırılmasını gündeme almıştır. Bu durum TBMM içerisinde, Saltanat yanlısı olan milletvekillerini rahatsız etmiş ve bu süreçte oldukça sert tartışmalar yaşanmıştır.

Saltanatın Kaldırılması Önemi ve Sonuçları

Tartışmaların devam ettiği bir dönemde Mustafa Kemal’in şu sözleri, muhalif kesimin geri adım atmasına neden olmuştur.
“Egemenlik, güçle, erkle, zorla ele alınır. Osmanoğulları zorla Türk ulusunun egemenliğine el koymuştur. Bu yolsuzluklarım altı yüzyıldan beri devam ettirmişlerdir. Şimdi de Türk ulusu bu saldırganlara, artık yeter diyerek ve bunlara karşı ayaklanarak egemenliğini kendi eline almış bulunuyor. Bu bir oldu bittidir. Söz konusu olan egemenliği millete bırakacak mıyız? Sorun, bitmiş bir gerçeği yasa ile saptamaktan başka bir şey değildir. Bu kesinlikle yapılacaktır. Burada toplananlar. Meclis ve herkes sorunu doğal bulursa sanırım ki uygun olur. Yoksa yine gerçek yönetime göre saptanacaktır, ama belli birtakım kafalar kesilecektir.” demiştir.
Bu sözler, gerçek bir kararlılığı ifade eder. Sonuçta 1 Kasım 1922’de Saltanat kaldırılır.Anadolu ulusal hareketinin bir devrime dönüşmesinde en büyük engel bu şekilde bertaraf edilmiştir.

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın