Safiye Ali Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
2.390 views
Safiye Ali Kimdir Kısaca Hayatı

 

Merhaba bu yazımızda Safiye Ali kimdir , kısaca hayatı ve hakkında bilgi vereceğiz. Meşhur bilim insanı Safiye Alinin hayatı özet şeklinde tek sayfa olarak sizlere sunuyorum. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Okuyun adam olun.

 

 

 

 

 

Safiye Ali Kimdir

Türkiye’nin ilk kadın doktoru olan Safiye Ali 1891 yılında Dünya’ya gelmiş ülkemizin gururu niteliğini taşıyan nadir insanlardandır. Bir Osmanlı paşasının kızı olarak doğan Safiye Ali, Almanya’da tıp eğitimi aldı ve Türkiye’nin ilk kadın doktoru oldu. Meslektaşlarından gördüğü kötü muameleye rağmen mücadelesine devam etti. Anne-çocuk sağlığı üzerine önemli çalışmalar yaptı. Kız öğrencilere verdiği derslerle tıp eğitimi veren ilk kadın olarak da tarihe geçti.

 

Almanya’daki öğrencilik yıllarını çok faal geçirir. Tatil günlerinde dahi Alman doktorların muayenehanelerinde yardım ederek pratik yapar, felsefe ve tarih dersleri alır. Doktor unvanı almak için girdiği sınavda tek Türk’tür ve amacı birinci olmaktır. Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle zorluk çıkaran Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda aldığı birincilik derecesi karşılığı Safiye Ali’ye doktor namzeti unvanını verir. I. Dünya Savaşı’nın zor şartları altında eğitimini tamamlayamamaktan korkan Safiye Ali ‘bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması’ hakkındaki tezi ile diplomasını alır. Doktor olur ve İstanbul’a geri döner. Altı hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya’ya gider. Burada eşi Dr. Ferdinand Krekeler, sonradan aldığı adıyla Ferdi Ali ile evlenir. Hep İstanbul’a dönme ve kendi vatanına hizmet etme isteği taşıyan Safiye Ali, Haziran 1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini alır..

 

Safiye Ali beş yıl boyunca doktorluk yaptıktan sonra Amerikan Koleji bünyesinden açılan ilk kız tıp okulunda dersler verdi. Sağlık hizmetleri sunan Süt Damlası Bakım Evi’ni yönetti. Hasta ve zayıf çocukların tedavi edilmeleri amacıyla Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenesini kurdu. Dönemin şartları el verdiğince doktorluk mesleğini sürdüren, kadın ve çocuk sağlığı ile ilgili önemli çalışmalara imza atan Safiye Ali, kendisine kanser teşhisi konulmasının ardından Almanya’ya gitti. Bir süre hastalık ile mücadele eden Safiye Ali, 5 Temmuz 1952 yılından hayata gözlerini yumdu.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın