Şafak kitap özeti ve Konusu

yorumsuz
1.483 views
Şafak kitap özeti ve Konusu

 

Şafak kitap özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Değerli yazar Sevgi sosyal kitabı olan Şafak romanı özet konusu ve ana fikri hepsi birlikte tek başlık altında toparladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı bilgilerdir alıntı yapılmıştır. Başka yerde yok. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

Şafak Kitap özeti

Oya, 12 Mart döneminde Adana’ya sürgün edilmiştir. Bir otelde tek başına yaşamaktadır. Polisin gözetimi altındadır. Yalnızdır. iyiden iyiye canı sıkılmaktadır Bir gün sokakta avukat Hüseyin’le karşılaşır. Hüseyin onu tanır, yakınlık gösterir. Akşamleyin akrabası işçi Ali’nin evine götürür. İstanbul’daki tutukluluğu sona eren öğretmen Mustafa da oradadır. Yemeğe oturulur. Tatlı tatlı konuşulur. Bir ara tahta kapı tekmeyle açılır. Içeri üç kişi girer. Evde gizli toplantı yapıldığı ‘ihbar’ edilmiştir Oya önce şaşırır, sonra da üzülür. Geldiğine pişman olmuştur. Çünkü sürgünlüğün bitmesine az kalmıştır. Şimdi ne yapacaktır.

Görevliler evdekileri götürürler. Emniyet Müdürü Zekâi Bey’e telefon edilir. Müdür briç partisini bırakarak gelir. Oya’yı hücreye koyarlar. Oya, yan odada Ali’nin ağladığını duyar. Ürperir. Az sonra kapısı açılır. Müdürün odasına götürülür. Zekâi Bey genç kadını azarlar, ifadesini yazması için bir odaya kapatılır. Fakat Oya’nın yazacak hiçbir şeyi yoktur. Önüne kağıt kalem ile bir de cop bırakılmıştır. Ona baktıkça sarsılır. Bir yıl önce arkadaşı Sema’ın başından geçeni hatırlar. Bunalır. Sonra kendini toparlar. Önündeki kağıda bakar. Üzerine yalnızca bir sözcük …yazmıştır: “Cop”. Bunu görünce yeniden geçmişe döner Saatler geçer. Fakat o halen bir şey yazamamıştır. Zekâi Bey’in sabrı tükenmiştir.

Şafak Kitap özeti 2. bölüm

Gecesi berbat olmuştur. Buna karşın, soruşturmadan bir sonuç alınamamıştır. Zile basar, Mustafa’yı çağırtır. Amacı, öğretmeni korkutup şaşırtarak ağzından söz almaktır. Fakat bir şey elde edemez. Çünkü anlatılacak bir şey .yoktur. Mustafa da, arkadaşları da suçsuzdur. ihbar asılsızdır Müdür telefonla durumu sıkıyönetimin ilgililerine bildirir. Ne yapacağını sorar. Kanıt yoksa sanıklar salıverilecektir. Şafak .sökmek üzeredir Oya, Hüseyin ve Mustafa sabahleyin bir cipe bindirilir. (Ali daha önce bırakılmıştır). Şoför sıkıyönetime götürüleceklerini söyler.

Cipi oraya yakın bir yerde durdurur. Polis, “Haydi inin, serbestsiniz” der. Arabadakiler şaşırırlar. Sevinerek dışarı çıkarlar. Birlikte yürümeye koyulurlar. İlkin Hüseyin, ardından Mustafa ayrılır. Oya yalnız kalır. Hava açık, güneş pırıl pırıldır. Palmiyeli caddede biraz yürür. Kendini bayram yerinde bulur. Salıncağa binmek, özgürlüğün tadını çıkarmak ister. Yakında sürgünlüğü sona erecektir. Yorgundur, Ankara’ya değil, belki …güneye (örneğin Marmaris’e) gidecek, dinlenecektir. Şafak kitap özeti burada bitmiştir.

Şafak Romanı konusu ve ana fikri

Bir sürgünün yaşamasından çıkardığı 12 Mart” dönemini sergiliyor. Sevgi Soysal, geçmişe dönüşlerle romanın kişilerini sergiliyor ayrıca  iç ve dış biçimde adlandırabileceğimiz iki çatışma üzerine kurulmuş.

Not: Şafak kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında kısa bilgi edinmek istiyorsan bahsettik bir şeyler. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Sevgi Sosyal Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın