Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti farklı

yorumsuz
748 views
Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti farklı

 

Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyorum. Ahmet Hamdi Tanpınar Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanı özet kısa olarak sadece bizde bulunmakta. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan sizler için alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanıma uygundur. Çoğaltılması yasaktır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti

Hayri İrdal küçük yaşta bir saatçinin yanına çırak girer. Ustası rint, filozof bir sanatçıdır. Hayri ona hayranlık duyar. Bütün gücüyle çalışır. Birinci Dünya Savaşı başlayınca askere alınır. Dört yıl sonra İstanbul’a döner. Abdülselam Efendinin kızı Zehra ile evlenir. Yıllar geçer, karısı ölür. Hayri İspiritizmacılar Kulübü’ne üye olur. Orada çeşitli insanlar görür. Pakize adındaki kadınla da orada tanışır ve onunla ikinci evliliğini yapar. Fakat aklı hep saatlerle doludur. Yaşamın gerçeklerinden uzak, havada, düşte yaşar gibidir Kahvede bir arkadaşı ona Halit Ayarcı adlı birini tanıştırır. Hayri’de büyük değişikliğe yol açar bu tanışma. Halit de saatlere tutkundur Halit ile Hayri hemen dost olurlar. Giderek “Saatleri Ayarlama .Enstitüsü”nü kurarlar. Hayri artık gerçek mutluluğu bulmuştur Enstitü kısa zamanda tanınır. Ünü dış ülkelere dek gider.

Hayri bütün benliğini işine verir. Karısı Pakize onu, arkadaşı Halit ile aldatır, ondan bir de kızı olur. Çocuğa “Halide” adını takmak ister. Öyleyken kocası bir şey anlamaz. Hatta ona, “Ne iyi etmişiz de arkadaşımın adını koymuşuz kızımıza, onu çok .sevdiğimiz için olacak çocuk gittikçe Halit’e benziyor,” der Ne var ki, Hayri’nin sevinci uzun sürmez. Amerika’dan uzmanlar gelir, incelemeler yaparlar ve Enstitü’nün gereksizliğini öne sürerler. ilgililer de onlara hak vererek Enstitüyü kapatmaya kalkarlar. Bunun için bir tasfiye komisyonu kurulur. Fakat Halit komisyonu öyle bir ayarlar ki eski görevliler işbaşında kalır. Böylece Enstitü de kapatılmamış olur Bir süre sonra Halit bir kazada ölür. Hayri buna çok üzülür. Ama, az da olsa, o günden sonra hayalden yaşama gözlerini .çevirir. Gerçekleri görmeye başlar. Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti burada sona ermiştir.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti konu ve ana fikri

Psikolojik yönden zenginlikler barındıran denemelerle dolu bir romandır. Gerçekçi akımın dışında kalmaktadır ama uygarlığımızın geçmişe bağlı değerlerini yorumlamaktadır.  Kendi yalanına kendisini inandırmış bir şahsın hayat hikayesini anlatır kısaca.

Not: Okuyucu kitlesi tarafından büyük beğeniler toplayan bu güzel roman Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı eseri kim yazdı biliyor musunuz. Merak ediyor musunuz. Eğer ediyorsanız yazarı hakkında kısa bilgiler verdik buradan ulaşabilirsin. Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın