Rus edebiyatı özellikleri sanatçıları eserleri

yorumsuz
607 views
Rus edebiyatı özellikleri sanatçıları eserleri

Rus edebiyatı nedir , Rus edebiyatının sanatçıları isimleri , eserleri nelerdir kısaca paylaşıyoruz. Rus edebiyatı çıkmış sorular çalışma kağıdı ve konu anlatımı olarak hepsini bir başlık altında kısa özet olarak topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

 

Rus Edebiyatı

Rus edebiyatı, halk şarkılarıyla başlar. Zengin masallar, efsaneler ve bazı dinle ilgili eserler ile devam eder. XVIII. yüzyılda Napolyon’un Moskova seferinden sonra Batı ile ilişki kurulur.

18.  yüzyılın ortalarında Fransız şiirinden etkilenen KANTEMİR’in (1708 -1774) ilgi çekici “satir” lerinden sonra, LOMONOSOV (1711 – 1765) Rus şiirinin kurucusu olmuştur. XVIII. yüzyılın ikinci yarısından sonra, Klasisizm’in ve Romantizm’in etkisinde, destan, lirik şiir ve tiyatro gibi türlerde büyük gelişmeler görülür.

19. yüzyılda, yerli bir gerçekçilikle şiir, tiyatro ve roman türlerinde eser veren ALEKSANDR PUŞKİN (1799 -1837);
şiirleri ve bir romanıyla LERMONTOV (1814 -1841);
Ukrayna köylülerini anlatan romanları ve “Müfettiş” adlı ünlü komedyası ile NİKOLAİ GOGOL (1809 – 1852);
anlatımındaki çekicilikle TURGENYEV 1818 – 1883);
topluma yeni bir düzen verme çabasıyla hikâye ve tiyatro eserleri yazan, kişilerin umutsuzluğunu dile getiren ANTON ÇEHOV (1860 -1904);
insanın iç dünyasındaki derinliklerine inerek oradaki psikolojik çatışmaları, “iyi’ ile “kötü”yü veren; “Suç ve Ceza” yazarı DOSTOYEVSKİ (1821 -1881);
“Harp ve Sulh” yazarı LEV TOLSTOY (1828 -1910), roman ve tiyatro alanında MAKSİM GORKİ (1868 – 1936), dünyaca tanınmış sanatçılardır.

Rus Edebiyatı Sanatçıları ve Eserleri

ALEKSANDR PUŞKİN (1799–1837) Rus romantiklerinin en büyüğüdür. Lirik ve dramatik roman ve hikâyeleri yanında birçok türde eseri vardır.
Eserleri: Kafkas Esiri, Bahçesaray Çeşmesi, Çingeneler, Evgeniy Onegin (şiir, manzum öykü), Yüzbaşının Kızı, Dubrovski, Maça Kızı, Biyelkin’in Hikayeleri (roman, öykü).

NİKOLAİ GOGOL (1809–1852) “Mirgorod ve Arabeskler” adlı hikâyeleri ile ünlendi. “Müfettiş” adlı oyununun sahnelenmesi ile resmi kurumların tepkisini çektiği için Rusyayı terk etti. Realist bir yazardır. Hikaye, roman ve oyun eserleri yazmıştır. Romanlarında küçük insanları ele almıştır.
Eserleri: Petersburg Hikayeleri, Bir Evlenme, Mayıs Geceleri, Palto, Bir Delinin Hatıra Defleri, Masallar, Ölü Canlar, Müfettiş, Kumarcılar.

İ. TURGENYEV (1818–1883) Realizmin etkisindedir. Eserlerinde, köylülerin ve toprak sahiplerinin durumunu gerçekçi bir şekilde anlatarak toprak köleliğine karşı çıkmıştır.
Eserleri: Soylu Yuvası, Babalar ve Oğullar, Olaydan Bir Gün Önce, Fırtınadan Önce, Bir Avcının Notları, Taşralı Kadın, Köyde Bir Ay.

ANTON ÇEHOV (1860–1904) Öykü ve oyunlarıyla tanınır. Durum hikayesinin kurucusudur ve realist bir yazardır. Oyunlarında umutsuz bir atmosfer içinde yaşayan soyluların ve aydınların iç dünyalarını sergiler. Konularını günlük hayattan almıştır. Hayattaki küçük gelişmeler gelişigüzel anlatılmıştır. Eserlerinde olaylara pek önem vermemiştir.
Eserleri: Hikayeler (4 cilt, öykü); Martı, Üç Kız kardeş, Vanya Dayı, Vişne Bahçesi, Altıncı Koğuş (oyun).

F. DOSTOYEVSKİ (1822–1881) Romancıdır. “İnsancıklar” eseri ile tanındı. Eserlerini realist bir şekilde yazmıştır. Cinayet, ölüm, korku, intihar konularını işlemiştir. Eserleri dram karakterdedir.
Eserleri: Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Budala, Kumarbaz, Yer altından Notlar, Delikanlı, Ölüler Evinden Hatıralar, Ecinniler.

LEV TOLSTOY (1828–1910) Eserlerinde yaşam sevgisi ve yaşama bağlılık söz konusudur. İnsanların yaşamını sade ve yalın bir şekilde realist bir bakış acısıyla işlemiştir.
Eserleri: Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş, İvan İlyiç’in Ölümü, Hacı Murat, İlk Gençlik, Sivastopol 1855..

MAKSİM GORKİ (1868–1936)

Hiçbir öğrenim görmemiştir. Okumayı yaşlı bir kaptandan, yazmayı da yanında çalıştığı bir avukattan öğrendi. Esrlerine acı anlamına gelen “Gorki” sözcüğünü kullanmıştır. “Sosyal gerçekçilik”in öncüsüdür. Yoksulluk içinde yaşadığı için hayatı boyunca çeşitli olaylara şahit olmuş, bundan dolayı çeşitli tipleri eserlerine yansıtmıştır: serseri, alkolik, ayak takımı insanları gibi. Eserleri: Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim, Ana, Klim Samgin’in Hayatı (roman); Stepte, Sıkıntı, Serseriler (öykü); Ayak takımı Arasında, Küçük Burjuvalar (oyun); Edebiyat Yaşamım, Tolstoy’dan Anılar (anı, deneme).

Not: XX. yüzyılda, BORİS PASTERNAK ve MİHAİL ŞOLOHOF adlı yazarlar da Nobel armağanı almış romancılardır.

Rus Edebiyatı hakkında bilgi verdiğimiz konu burada sona ermiştir. Vatana millete hayırlı olsun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın