Robert Owen Kısaca Hayatı ve Katkıları

yorumsuz
658 views
Robert Owen Kısaca Hayatı ve Katkıları

Robert Owen kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Bilim dünyasına katkıları , yaptığı çalışmalar , eserleri , biyografisi kısa özet olarak tek başlık altında paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Robert Owen Kısaca

1775 ile 1825 arasında ortaya çıkan ekonomik ve sosyal olaylar modern sosyalizmin doğmasına neden olmuştur. Kuşkusuz en önemli olay sınav devrimdi. Bununla birlikte ortaya çıkan orta sınıfın hayat standardı bir hayli düzelmişti. Buna mukabil işçiler büyük bir sefalet ile karşı karşıyaydı. Sosyalizmin insancıl ve ideal köklerini en iyi bir biçimde İngiliz Robert Owen (1771-1858) de buluyoruz. Owen çocukken tekstil fabrikasında çırak olarak hayata başlamış fabrikalardaki çocuk sömürülmesini bizzat görmüştür.

19 yaşından sonra yönetici ve daha sonra sahip olarak fabrikaların başında bulunmuştur. Dinine bağlı bir kişi olan Owen kişilerin kötülüğüne onların çevresinin neden olduğuna inanıyordu. İşinde küçük çocukları çalıştırılmamış ve 13 saatten az olmayan çalışma saatlerini 101/2 saate indirmiştir. Çocukları okula göndermiştir. Büyükleri n ahlaksızlığına engel olmak için çeşitli kurumlar kurmuştur. Bütün bunlar meyve veriyordu. Hastaların, yaşlıların bakımına özel ilgi gösteriyordu. Çalışanların tasarruf yapmasına yardımcı oluyordu. İşçilerin ucuz alış-veriş yapacağı dükkanlar açmıştır.

Bu kadar yardımı yaparken iyi karlar elde etmesi hem ödediği ücretlerin bir miktar az olması, hem işçilerin iyi muamele görmesinin bunların veriminin artması nedeniyleydi. Owen fabrikaların sahibinin burada çalışanlar olmasını istemekteydi. Böylece kişilerin topluma daha fazla entegre olacağını sanıyordu.

Marx’tan önceki sosyalistlerden bahsederken P. L. Proudhon (1809-1865) unutulmamalıdır. Proudhon’un hatırda kalan en önemli görüşü: Mülkiyet hırsızlıktır, biçimindeki belirlemesidir. Proudhon’ a göre endüstri de üretilenlerin hepsi işçilere gitmeliydi ve üretim araçlarının kapitalistlere ait bulunması, bunlara kendilerinin sahip olmadıklarına sahip olma olanağı veriyordu.

Robert Owen hakkında paylaştığımız kısa bilgi ve bilgiler burada bitmiştir. Sitemizde tüm yazarlara sanatçılara ünlülere ait kişisel bilgiler bulunmaktadır. Arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın