Rapor nedir , çeşitleri ve örnekleri

yorumsuz
3.010 views
Rapor nedir , çeşitleri ve örnekleri

Rapor nedir , çeşitleri ve türleri nelerdir. Rapor örneği ve örnekleri kısaca paylaşıyoruz. Kimler yazabilir , nasıl hazırlanır , hazırlama kuralları neler kısa özet olarak açıklıyoruz. Bilgiler günceldir. En son yeni bilgiler ile düzenlenmiştir. Dilerseniz ödev içinde kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Rapor Nedir – Nasıl Hazırlanır

Herhangi bir olayı, konuyu, eseri incelemek ve değerlendirmek üzere görevlerinden kişi ya da kişilerin inceleme sonucunu ifade etmek üzere kaleme aldıkları belge niteliğindeki yazılardır. Rapor hazırlayana rapora veya raportör denir. Raportörlerin, raporu hazırladıkları alanın uzmanı olması gerekir. Raporlar bir değerlendirme yazılarıdır. Her alanda çeşitli raporlar yazılabilir. Raporlar yazıldıkları konulara göre şöyle sınıflandırılır.

Rapor Türleri – Çeşitleri

a. Bilimsel rapor
b. Bilirkişi raporları
c. Doktor raporları
ç. Polis raporları
d. Komisyon raporları
e. Denetim raporları
f. Fizibilite raporları
g. Proje raporları
ğ. Gelişme raporları
h. Soruşturma raporları
ı. Kontrol raporları
i. Çalışma raporları
j. Deney raporları
k. Gezi raporları

Raporu kişi tek başına hazırlıyorsa buna  kişisel rapor, birden çok kişinin ortak görüşünü yansıtmak üzere hazırlanırsa ortak rapor adını alır. Raporu hazırlanırken çok dikkatli bir inceleme yapılmalı, toplanan bilgiler değerlendirilmeli ve sınıflandırılmalıdır.
Olumlu ya da olumsuz görüşler kesin delillerle açıklanmalı, kanaat kesin olarak ifade edilmelidir. Raporda ayrıntılar dikkatle aktarılmalı, objektif olunmalıdır. Raporlar yazıldığı alanın diline uygun olarak yazılmalıdır.

Bilimsel Rapor Örneği

Burada yazılmış bir kitabı okuyan ve bu kitap hakkında bir rapor tutması gereken bir doktor canlandırılmıştır. Bu doktorun okuduğu kitap ile tuttuğu raporu anlatılmaktadır.

Yukarıda ki paragrafta, “belirtilen/üzerinde durulan” ek ve/veya edatlar düz dizildiği için anlamayı zorlaştırmaktadır. Örnek olarak “de / da” edatı, kendisinden bahsedilirken verildiği 5. satırda da ‘normal’ dizilmiş, cümle içinde kendi göreviyle kullanılırken de ‘normal’ dizilmiştir. Oysa, kendisinden bahsedilirken verildiği 5. satırda ‘yatık’ ya da ‘koyu’ dizilseydi, paragrafı anlamak kolaylaşacaktı. Yukarıdaki paragraf, bence, bilgisayarda şu şekillerde dizilirse daha iyi olur.

Bilimsel Raporun Örneğini Paylaştığımız Konu Burada Bitmiştir. Gördüğünüz gibi öncelikle raporda hata oluşan yerleri söyledik. Daha sonra bu hataları şöyle düzeltirseniz daha iyi olur diye tavsiye verdik. Ve en sonunda önerilerimizi paylaştık ve bilimsel raporun örneği bitti.

Doktor Raporları – Öğrenciler için verilen Okul Sağlık Raporu Örneği

Sitemizde  tutanak , söyleşi , roman , hikaye , özgeçmiş , röportaj , çeşitli ödevler , atasözleri ve deyimler , güncel konular hakkında her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz. Bunun için yapman gereken tek şey arama yapmak. Ara ve bilgiye ulaş. Ayrıca internet ortamında arayıp bulamadığınız her hangi bir bilgi varsa bize ödev sor kısmından iletin en kısa sürede başka hiç bir yerde olmayan bilgilerle paylaşalım. Hayatta başarılar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın