Rakamların Tarihi – Sayıların Tarihi

yorumsuz
929 views
Rakamların Tarihi – Sayıların Tarihi

Rakamların tarihi hakkında kısaca bilgi veriyoruz. İlk ne zaman kullanıldı ? Sayıların tarihi , rakamların tarihi ve tarihsel gelişimi tek başlık altında kısa özet olarak açıklıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı tozlu kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar. Başlayalım.

 

 

 

Rakamların Tarihi – Sayıların Tarihi

İlk hesaplamalar ip üzerine sıralanan düğümler, ağaç dallarına vurulan çentikler, taşlara kazınan oyuntular, kaplara aktarılan taşlarla yapılmıştır. Yazı, somut düşünce ve duyguların yanında soyut olarak da anlatabilir duruma gelince, rakamlar da kullanılmaya başlanmış, hesaplamalar yazı yoluyla yapılmıştır.

Rakamların tam olarak ne zaman icat edildiği henüz keşfedilmemiş olsa bile milattan önce 25 bin ile 30 binli yıllarda insanların hayvan kemiklerine çeltik atarak işaret yaptıklarını , bunları rakam olarak kullandıkları düşünülmektedir. Arkeolog ve araştırmacıların bulduğu son kanıt , Milattan önce 25 binli yıllarda yaşadığı düşünülen bir hayvan kalıntısına ait kemiğin üzerinde 55 adet çubuk şeklinde çeltiğe rastlanmıştır. 5 er ayrı grup olacak şekilde farklı bölümlerine yazılmıştır.

Yazılı Rakamların Tarihi

Yazılı rakamların tarihine bakacak olursak hesaplamaların tarihi çivi ve hiyeroglif yazılar kadar eskidir. En eski rakamlar çizgi sistemleridir. Söz gelişi bir, tek çizgi; iki, çift çizgi; üç, üç çizgiyle yazılmıştır. Çoğunlukla beşlik sistemler kullanılmıştır: İlk onluk sistem II. yüzyılda Hindistan’da kullanılmıştır. Bu rakamlar birden dokuza kadar, yazılmasında kullanılan çizgi sayısına göre adlandırılır. Sıfırın da kullanılması, onluk sistemle büyük hesapların kolayca yapılmasını sağlamıştır. Sıfırı ilk kullanan Araplardır.

Hindistan’da bulunan onluk sistem IV. yüzyılda Süryaniler yoluyla Araplara geçmiştir. Endülüs Emevileri yoluyla Avrupa’ya ulaşıp, soldan sağa doğru yazılması IX. yüzyılda olmuştur.

XI. yüzyılda Latin alfabesini kullanan bütün kavimler, büyük hesaplamalarda yazılması ve işlem yapılması çok güç olan Romen rakamlarını bırakarak, Hint-Arap rakamlarını kabul etmişlerdir.

Türkiye’de Rakamlar Ne Zaman Kabul Edildi

20 Mayıs 1928’de Latin rakamları ülkemizde kabul edilmiştir.

Not: Aşağıda ilk olarak hangi yüzyılda hangi ülkenin hangi alfabeyi kullanıldığı gösterilmektedir.

Rakamların Tarihi – Sayıların Tarihi konusu burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın