Potansiyel Enerjisi Nedir çekim kütle ve kinetik

yorumsuz
581 views
Potansiyel Enerjisi Nedir çekim kütle ve kinetik

 

Potansiyel enerjisi nedir , kütle çekim , kinetik , esnek potansiyel enerjisi hakkında kısa bilgi , özet anlatım kütüphane kaynakçalı bilgilerle kısaca özet olarak açıklıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz tek sayfa çıktı almaya uygundur. Başarılar arkadaşlar.

 

 

 

Potansiyel Enerjisi Nedir

Potansiyel Enerjisi, cisimlerin içinde bulundukları konumları nedeniyle sahip oldukları enerjidir.Bu formülün açılımı, bir cismin potansiyel enerjisinin; cismin yerden yüksekliği ile cisimde görülen konum değişikliğine bağlı olması şeklinde ifade edilir. Potansiyel enerji birimi Joule’dir. Çekim Potansiyel Enerji ve Esneklik Potansiyel Enerji, Potansiyel enerji türleridir.

Formül: Ep=m*g*h

Kütle Çekim potansiyel Enerji Nedir

Ağır bir gülleyi başımızın üzerine kaldırdığımızda kafamıza düşme riski oluşur , bu risk yer çekimi etkisi sebebiyle oluşabilecek bir risktir. Bu duruma yerçekimsel potansiyel enerji denir.Yer çekimi potansiyel enerji genelde Ug sembolüyle gösterilir.

Formül: Ug=Fgh

Esneklik Potansiyel Enerjisi Nedir

Herhangi bir cismin esneklik sebebiyle kazandığı enerjiye esneklik potansiyel enerjisi denir. Örnek verecek olursak bir sırıkla atlama sporcusu koşarak kinetik enerji üretir. Daha sonra bu sırığı yere değdirip sırığın esnekliğini kullanarak yükselir. Burada Esneklik potansiyel enerji oluşur.

Kinetik Enerji Nedir

Hareketli olan bir cismin ürettiği enerjiye kinetik enerji denir. Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahip olduğu için kinetik enerji üretir. Bir dere de akan su kinetik enerji oluşturur , hareket eden araba , koşan bir insan bunlara örnektir. Hareketli tüm cisimler kinetik enerji oluşturur.

kinetik enerji formülü = (1 / 2) X kütle X hızın karesi”. Yani “1/2 X m X v2

Öteleme Kinetik Enerjisi

Eğer bir cisim düz bir yolda (doğrusal) gidiyorsa buradaki kinetik enerji öteleme kinetik enerjidir. Eğer o cismin merkezindeki bir doğrunun etrafında dönüyorsa buradaki enerjiye dönme kinetik enerji denir. Yüksek hızlarda kinetik enerji, ışık hızını ilgilendiren bir durumdur.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın