Parnasizm özellikleri temsilcileri eserleri

yorumsuz
829 views
Parnasizm özellikleri temsilcileri eserleri

Parnasizm nedir , akımı özellikleri nelerdir , Parnasizmin temsilcileri öncüleri kimlerdir kısaca örnekler ile açıklıyoruz. Ödev için düzenlenmiş kısa özet hale getirilmiştir. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı almak için uygun. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Bilgiler Başka yerde yok sadece bizde… Başlıyoruz.

 

Parnasizm Hakkında Kısa Bilgi

19. yüzyılın sonlarında, şiirde romantizme tepki olarak Fransa’da doğmuştur. Adını eski Yunan’da ilham perilerinin oturduğuna inanılan “Parnas” dağından alır. Realizm ve natüralizmin şiire uygulanmasıdır.

Parnasizm Özellikleri

Şiirde, şairin şahsi duygular gizlenerek, tabiat manzaraları ve felsefî düşünceler anlatılmıştır.
Tasvirler oldukça canlı ve başarılıdır.
Parnasyenler, toplumun problemleri ile ilgilenmemiş; dış görünüşe, doğal güzelliklere, gözlem ve tasvire önem vermiş, yabancı ülkelerin sanata elverişli, egzotik güzellikleri ile de ilgilenmişlerdir.
Parnasçılara göre şiirin temel amacı güzelliktir. Bundan dolayı sanat için sanat görüşünü benimsemişlerdir.
Düşünceye, şekil ve söyleyiş güzelliğine önem vermişlerdir.
Ölçü ve kafiye önemlidir. Kelime seçimine, sıralanışına ve bununla sağlanan ahenge büyük önem verilmiştir. Bu bakımdan mısranın özünde bir duygu aranmamıştır

Önemli Parnasizm Temsilcileri

Th. Gatier, Lisle, S. Prudhomme, François Coppe, Banville, Heredia,
Türk edebiyatında Tevfik Fikret, Cenap Şahabettin ve Yahya Kemal’dir

Parnasizm yazılı sorusu

1860 -1885 yılları arasında Fransa’da, sanatçıların etkisi altında kaldıkları Parnasizm, sadece roman sanatına özgü bir akımdır. (II) Romantizme tepki olarak doğmuştur. (II) Parnasçıları romantiklerden ayıran önemli fark “Sanat, sanat içindir.” ilkesine sımsıkı bağlanmalarıdır. (IV) Türk edebiyatında ilk izleri Servet – i Fünun şairlerinde görülür. (V) Bu akımı bizde ilk tanıtan ve temsil eden Cenap Sahabettin olmuştur. Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde bir bilgi yanlışı vardır?

A) I.
B) II.
C) III.
D) IV.
E) V.

Cevap: Parnasizmin romantizme karşı, şiirde ortaya çıkmış realist bir akımdır. Dolayısı ile I. cümlede bilgi yanlışı vardır. Cevap A’ dır.

Parnasizm hakkında verdiğimiz kısa bilgiler burada sona ermiştir. Sitemizde tüm edebi akımlar ve çeşitli ödevler için konular mevcut. Sitemizin arama kısmından arama yaparak dilediğiniz sınırsız bilgiye ulaşabilirsiniz. Derslerinizde başarılar diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın