Paragraf soruları çözme yöntemi ve taktikler

yorumsuz
395 views
Paragraf soruları çözme yöntemi ve taktikler

Paragraf soruları çözme yöntemleri ve taktikleri kısaca paylaşıyoruz. Paragraf nedir , planı nedir.  doğru cevaba ulaşma hakkında kısa bilgi veriyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alıp not tutabilirsin. Başlayalım.

 

Paragraf Nedir – Önce bunu Öğrenelim

Paragraf, bir yazıyı oluşturan parçalardan bir birim olarak; bir duyguyu, düşünceyi veya olayı açıklayan cümleler topluluğudur. Paragraf şekil olarak, normal satır hizasından 1 veya 1,5 cm. içeriden başlar. Paragraf uzunluğu hakkında her ne kadar sınırlayıcı bir ölçüt yoksa da aşırı uzunluktaki paragraflardan kaçınılmalıdır. Paragraflar bir takım ögelerden oluşur. Bu ögelerin bilinmesi,  hem yazılacak olan paragraf hakkında , hemde sınavlarda karşımıza çıkacak olan paragraf soruları çözme yöntemleri içerisinde çok işimize yarayacaktır.

Paragraf Soruları çözmek için ilk madde Konu

Her paragrafın bir konusu vardır. Bu konu yazının bütününde işlenen ana konunun bir parçası durumundadır. Bir başka ifadeyle buna yardımcı düşünce de denir. Bir paragrafta genellikle bir yardıma düşünce işlense de birden fazla düşüncenin işlenmesi de mümkündür.

Paragraf Soruları çözmede en önemli unsur Ana fikir

Paragrafı oluştururken söylemek istediğimiz bir ana fikir vardır. Bütün cümleler bu ana fikir etrafında sıralanır. Ana fikri belirlenmemiş bir paragraf, anlaşılma güçlüğü doğurur ve kopukluğa sebep olur.

Paragraf çözme taktikleri için aklınızda Yardımcı düşünceler Olsun

Paragrafta belirlenmiş olan ana fikrin yanında onu destekleyen yardımcı düşünceler de vardır. Art arda sıralanmış her yardıma düşüncenin bir diğerleriyle bir mantık bağlantısı olması gerekir. Bu birliktelik paragrafın anlam bütünlüğünü oluşturur.

Paragraf sorusuna Farklı Bir Bakış açısı ile Bakın

Yazarın o konuyu değerlendirirken takındığı ruh durumudur. Konu duygusal, bilimsel, soyut, somut, siyasal vb. bakış açılarından işlenebilir.

PARAGRAF PLANI

Paragraflar, herhangi bir yazı gibi giriş, gelişme sonuç bölümlerinden oluşurlar. Burada bölümden kasıt cümle veya cümleler topluluğudur. Hemen her paragrafın ilk cümlesi, giriş özelliğini taşır. Ardından gelen cümleler, girişte belirtilen ve kimi zaman ana fikir gibi sunulan bu cümlenin açılımı şeklinde sıralanır ve gelişme bölümünü oluştururlar. Son cümle ise genel olarak sonuç bölümüdür. Paragraflar arasındaki bağlantı oldukça önemlidir. İki paragraf arasında görülen kopukluk, anlaşılmazlık ve çelişkiler yazının bütünlüğünü bozar. Bu sebeple her bir paragrafı kendi içinde bir plana göre yazmak gerektiği gibi paragraflar arası plana da dikkat edilmelidir.

Önemli : Sınavlarda karşımıza çıkacak olan herhangi paragraf sorularında , öncelikle soruyu okumak gereklidir. Bizden istenen bilgi belkide paragrafın en başında , belki en sonunda belki de ortasındadır. Bu yüzden soruyu okuyup ona göre zamanı fazla harcamadan cevaba yönelmelisiniz.  Paragrafın tamamını okuduktan sonra yukarıda yazan adımları eğer aklınızda tuttuysanız o sorunun cevabını kolay bulacaksınız. Paragraf soruları çözme yöntemleri ve taktikleri konusu bitti. Şimdiden başarılar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın