Paleolitik çağ – Paleolitik Dönem ve özellikleri

yorumsuz
691 views
Paleolitik çağ – Paleolitik Dönem ve özellikleri

Paleolitik çağ nedir hakkında bilgi kısaca paylaşıyoruz. Paleolitik dönem özellikleri , kısa uzun ve geniş bilgi veriyoruz. Ödev için düzenlenmiş özet bilgiler. Hepsi tek başlıkta. Dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Bilgiler başka yerde yok sadece bizde. Başlayalım.

 

Paleolitik Çağ – Paleolitik Dönem

Eski Taş Çağı da denen Paleolitik dönemde insanoğlu avcı-toplayıcı, göçebe bir hayat sürmekteydi. Bu dönemde insan, mağaraların giriş kısımlarında, ağaç kovuklarında, topraktan oyduğu ve üzerini ağaç dalları ile örttüğü çukurlarda ya da hayvan postu örtülü basit kulübelerde yaşamakta idi. İlk insanın mağaraların iç kesimlerinde yaşadığına dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır.

Paleolitik çağ, uygarlığın ilk basamağıdır. Çünkü insan yaratıcı faaliyette bulunmuş, alet yapmıştır. Bununla da kalmamış kendi suretini üretebilmiştir. İlk sanat eserleri idol ya da venüs dediğimiz küçük heykelciklerdir. Şimdiye kadar bulunmuş en eski tarihli (tahmini olarak M.Ö. 4200) idol figürü (heykelciği) Fransa’nın Geronne nehri yakınındaki Brassempouy’da bulunmuş olan fildişi kadın başıdır. 4 cm yüksekliğindeki baş mamut dişinden oyulmadır. Aynı bölgede bulunmuş bir diğer heykelcik Lespugue Venüsü’dür (resim 2). 15cm boyundaki heykelcik yine mamut dişinden yapılmıştır. Venüs heykelciklerinin belki de en bilindik olanı Willendorf Venüsü’dür (resim 3). Avusturya’da bulunmuş olan heykel 11cm boyunda olup kireç taşındandır.

Paleolitik Döneminin Özellikleri ve insan hayatı

Her doğum başarılı olmadığı gibi doğanların büyük çoğunluğu kısa süre içerisinde ölmekteydi. Yetişkin insan ömrü ise 25-30 yaşla sınırlıydı. Yeni gelenlere her zaman yer bulunurdu önemli olan hayatta kalmaktı. İlerleyen çağlarda idol inancının ana tanrıça kültüne nasıl dönüştüğünü göreceğiz.

Beslenme, hayat çemberi içerisinde üreme denli önemli bir diğer olguydu. İlk insan, avının iyi geçmesi için yine inanç dünyasına sığınarak sanatsal bir faaliyette bulunmuştur. Esasında bu faaliyetler büyü ile ilgili görüldüğünden bazı tarihçiler açısından sanatsal edim olarak kabul edilmez.

Paleolitik çağ döneminde en çok karşılaşılan idol heykelciklerinin en genel karakteristiği yuvarlak, sadeleşmiş formların üst üste adeta yığılmış gibi duran inşa anlayışında yapılmış olmalarıdır. Bu heykelciklerin tapınma ile ilgili kutsal objeler olduğu anlaşılıyor. Doğurganlığından dolayı yağ bağlayarak, tombullaşmış bu kadın formları bize ilk insanın dünyasında doğumun ve hayatta kalmanın ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Bugüne kadar Avrupa’da 200’den fazla resimli mağara ortaya çıkartılmıştır. Resimli mağaraların yoğunlaştığı bölge Avrupa’nın güneyinde İspanya, Fransa ve İtalya’dır (Resim 5). Afrika’nın kuzeyinde ve Kenya’da da bazı keşifler yapılmıştır. Ülkemizde ise Karain ve Beldibi mağaraları, Antalya’da Katran dağında Öküzini Mağarası, Adıyaman’da Keçiler Mağarası, Van’da Kızlar Mağarası resim örnekleri içeren mağaralardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın