Öz kütle günlük hayatta nerelerde kullanılır

yorumsuz
833 views
Öz kütle günlük hayatta nerelerde kullanılır

Öz kütle günlük hayatta nerelerde kullanılır , günlük yaşamda öz kütle kullanım alanları nelerdir , farklı , teni örnekler ve örnek cümleler ile açıklıyoruz. Bilgiler güncel bilgilerdir , başka sitelerde yok sadece bizde. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için de uygundur. Başlayalım.

 

Öz Kütle Günlük Hayatta nerelerde kullanılır

Öz kütle hayatımıza bir çok alanda doğrudan etki etmektedir. Aslında insanların farkında olmadan yaşamları boyunca sürekli öz kütle ile içe içe olduğu vereceğimiz örneklerle açıklayacağız.
Örnek 1 : Herhangi bir sulu yemek yaparken , tencereye önce su , daha sonra sıvı yağ dökülürse , sıvı yağ burada yukarıya çıkar. Öz kütle farklılığı sebebiyle hafif olduğu için ve sıvı yağ burada yukarıya çıkar.  Aynı şekilde önce tereyağı , daha sonra üzerine sıvı yağ koyarsak bu seferde , tereyağı aşağıda kalacaktır. Günlük yaşantımızda farkında olmadan belkide her gün öz kütleyi yemek yaparken kullanıyoruz.

Öz kütle günlük hayatta kullanım alanları Örnek 2:

Çay demlerken öz kütle reaksiyon gerçekleştirir.  Günlük yaşamda öz kütle kullanım alanları içerisinde gerçekleşen bir olaydır. Çay demlemek için öncelikle çaydanlığın üst kısmına kuru çay koyarız.  Daha sonra üzerine sıcak su dökeriz. Sıcak suyu ilk döktüğümüzde çay tanecikleri önce çaydanlığın üst kısmında bekler. Daha sonra öz kütle farklılığı ile , çay taneleri yavaş yavaş suyun dibine çöker. Böylece öz kütle reaksiyonu gerçekleşmiş ve çay demlenmiş olur.

Öz kütle Günlük yaşantımızda nerelerde kullanırız Örnek 3:

Kuyumculuk mesleği için öz kütle olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Kuyumcular , altın parçacıklarını , küçük farklı maddelerden ayırmak için öz kütle ağırlığını ve ayrışım yapmak için öz kütle farklılığını kullanırlar.

Günlük Hayatta Öz kütle Örnek : 4

Yüzerken kullanırız. Her insanın belirli bir ağırlığı vardır.  Yüzmek için bir denize girdiğimizde , dalmak için önce nefes alır , daha sonra nefesimizi tutar ve derinlere dalmaya çalışırız. Yapılan araştırmalara göre , suyun kaldırma gücü olduğu için aynı zamanda öz kütlesi hava dan ağır olduğu için , nefes verdikten sonra nefesi tutup suya daldığımızda vücudumuzdaki hava azaldığı için daha derinlere dalabileceğimiz kanıtlanmıştır.

Öz kütle Günlük Kullanım Alanları Örnekler :5

Ebruli sanatında kullanılır. Evimizde kullandığımız herhangi bir bulaşık deterjanı ve bir süt ile bunu deneyimleyebiliriz.  Bir kabın içerisine süt dolduruyoruz. Daha sonra üzerine renkli boya döküyoruz. Bir kulak çöpünü bulaşık deterjanına batırıyoruz. Ardından süt doldurduğumuz kaba  1 damla damlatıyoruz. Öz kütleleri farklı olan bu karışımlar kimyasal reaksiyona girerek ebruli sanatı yapmamızı sağlıyor. Sütün kütlesi ağır olduğu için alt kısımda kalıyor , boya özlerinin öz kütlesi hafif olduğu için sütü bir resim kağıdı gibi kullanarak üzerine resim yapabiliyoruz.

Örnek Video buradan ulaşabilirsiniz: Öz kütle Günlük Kullanım Örnek Video

Öz kütle günlük hayatta nerelerde kullanılır , kullanım alanları nelerdir adlı konu burada bitmiştir. Yorumlarınızı alalım.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın