öz geçmiş nasıl yazılır kuralları neler

yorumsuz
995 views
öz geçmiş nasıl yazılır kuralları neler

öz geçmiş nasıl yazılır , kuralları nelerdir kısaca açıklıyoruz. Öz geçmiş yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar.  Resimli ve Resimsiz örnek ve örnekler ile kısa özet olarak en doğru şekilde hazırlamanız için bilgi paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanmıştır. Başlayalım.

 

2019 – 2020 Öz geçmiş hazırlama ÖNEMLİ

Günümüzde sizden öz geçmiş ya da diğer adıyla cv isteyen kurum veya kuruluşlar, artık ülkemizde işsizlik çok olduğu için ve aynı işe başvuran insan sayısı çok olduğu için neredeyse hiç bir patron sizin öz geçmişinizi tam olarak incelemiyor. Bakılan en önemli yerler , hangi üniversiteyi ne zaman bitirmiş , kaç yılında bitirmiş , eski çalıştığı yerde ne kadar uzun çalışmış , referanslarında memur , polis , asker var mı  , hobileriniz 3 tane den az mı bunlara yoğunluk gösterilmektedir.
Bir çok patron veya kurum hobi sayısı 3 den fazla olan insana iş vermemeyi tercih eder. Çünkü çok fazla hobisi olan insan işe vakit ayıramaz diye düşünmektedir. Ayrıca Patronlar her zaman çalışanlarının sosyal hayatının olmamasını , işten eve , evden işe bir hayat sürmesini ister. Bu yüzden sosyal olmadığınızı bir ot gibi yaşadığınızı belli etmeden paylaşmak günümüz Türkiye’sinde iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Şimdi hazırlama adımlarına geçelim.

öz geçmiş nasıl yazılır ve kuralları neler

İş başvurusunda bulunma, personel tanıtımı için hazırlanan kataloglarda kullanma, web sayfalarında yayınlama gibi özel amaçlarla kullanmak üzere hazırlanmış, kişisel tanıtım belgelerine öz geçmiş denir. Konumuza ve detaylara başlamadan önce en önemli husus en iyi öz geçmişi hazırlamak için ve karşı tarafta en çok etki bırakacak olanı hazırlamak için önemli bir kaç detay verelim.  Öz geçmişte kimlik bilgileri, eğitim durumu, iş deneyimi ve kişisel başarılar gibi bilgiler yer alır. Öz geçmişiniz iş başvurularında formalite olarak verilen bir belge değildir. Özenle ve amaca uygun olarak hazırlanmış bir öz geçmişiniz yöneticiler üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

Etkili Bir Öz geçmiş Nasıl Yazılır

  • İş başvurusunda bulunurken, müracaat edilen kurumun amacı ve beklentileri iyi bilinmeli ve öz geçmişte bu amaç ve beklentilere uygun olan kişisel özellikler vurgulanmalıdır
  • .Belgede yer alan bilgilerin belgelendirilebilir olması gerekmektedir.
  • Bazı kurumlar, öğrenmek istedikleri bilgileri içeren hazır formlar kullanırken, bazı kurumlar kişinin düzenlediği öz geçmişi isterler. Öz geçmiş kişinin kendi üslubuna göre yazılmalıdır.
  • Verilen bilgiler kadar bilgilerin sunuluş şekli de önemlidir.
  • Bilgiler yazılırken imlaya, noktalamaya, sayfa düzenine, cümle kuruluşlarına dikkat edilmelidir.
  • Öz geçmişte adınız, soyadınız, adres, telefon numaranız, doğum tarihiniz, doğum yeriniz, mesleki hedefleriniz, öğrenim durumunuz, iş deneyiminiz donanımınız oluşturan bilgi ve becerileriniz, katıldığınız kurslar, seminerler, aldığınız ödüller, var ise yayınlarınız, eserleriniz, yabana dil seviyeniz, ilgi alanlarınız yazılmalıdır.
  • Ayrıca size referans olabilecek kişilerin ad, soy adları, adres ve telefon numaralan belirtilmelidir.

 

Öz geçmişinizi Her yere Vermeyin

Günümüzde bir çok iş yeri veya kurum kuruluş , sizlerden resimli öz geçmiş cv örneğini alırlar. Aslında sizi kimse aramaz haber bile vermezler. Siz iş beklersiniz ama onlar sizin üzerinizden para kazanırlar. Sizin tüm kişisel bilgileriniz telefon numaranızdan adresinize yaşınıza soy adınıza hatta belki tc kimlik numaranıza kadar karşı taraftadır. Tüm bu bilgileri günümüzde bazı patronlar reklam şirketlerine satmakta her cv örneği başına 20 tl gibi ücret almaktadır. Reklam şirketleri de bu bilgiler ile sizlere yaşınıza , ilgi alanlarınıza göre telefonunuza mesaj göndermektedir. Günümüzde hile hurda çok. Bu yüzden sadece gerçekten işci aradığını düşündüğünüz yerlere öz geçmişinizi, cv örneği bırakın.

Öz Geçmiş ( CV ) Düzenleme Nasıl Yapılır

İnternet alanından indirdiğiniz her hangi bir cv örneği üzerinde düzenleme yapmak için en az microsoft world 2010 yüklü olması gerekmektedir. İndirdiğiniz örneği düzenleyip kaydettiğiniz zaman eğer kullandığınız microsoft sürümü 2010 altında ise herhangi bir yerden çıktı aldığınızda bozuk , kaymış olarak çıkabilir. Ayrıca Günümüzde tüm öz geçmiş cv örnekleri resimli olarak verilmektedir.  Resim eklemek için her hangi bir sosyal medya aracılığı ile yüzünüzün omuz hizasına kadar gözüken kısmını , paint aracılığı ile kesip , boyutunu ise 100×100 olarak boyutlandırmalısın.

Daha sonra bu resmi cv örneğinde sağ üst köşeye koyabilirsin. Hali hazırda olan vesikalık resimi uhu aracılığı ile cv üzerine de yapıştırabilir veya zımba ile monte edebilirsiniz. Bunlar haricinde iki sayfa üç sayfalık öz geçmiş örneği olanlar , bir şeffaf dosya içine dahi koysa da zımba ile birleştirilmelidir.  Zaten genelde ikinci sayfaya kimse bakmaz.

 

Öz Geçmiş-CV Örneği

 

2019 – 2020 senesinde en çok indirilen öz geçmiş örneklerine buradan ulaşabilirsin:  Hazır Cv örneği

iş hayatında başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın