Osmanlı Rus Savaşı – 93 harbi kısaca

yorumsuz
621 views
Osmanlı Rus Savaşı – 93 harbi kısaca

Osmanlı Rus savaşı kısaca hakkında bilgi veriyoruz. 93 harbi Savaş ne zaman başladı , nedeni , önemi , sonucu kısa özet konu anlatımı tarihi ile paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir ve kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan toplanıp kısaltılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Osmanlı Rus Savaşı Kısa Bilgi

Hicri takvime göre 1293 yılma denk geldiği için 93 Harbi olarak bilinen ve Osmanlı tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu savaş Osmanlı’nın yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Büyük bir toprak kaybına neden olan 93 Harbi sırasında, Rus ordusu Batı’da İstanbul, Doğu ‘da ise Erzurum sınırına kadar gelmiş ve Osmanlı Devleti’nin varlığıı açısından önemli bir tehdit oluşturmuştur.

Osmanlı Rus Savaşının Uzun Bilgisi

Rusya Balkanlar’daki Ortodokslar üzerinde etkisini artırmak, bu bölgeyi kontrolü altına almak istiyor ve bunun yolunu da Osmanlı Devleti’ni güçsüz düşürmekte görüyordu. İşte 93 Harbi’nin başlamasındaki en önemli neden de budur. Rusya ilk adım olarak, Osmanlı’yı Balkanlarda çeşitli tavizler vermesi konusunda zorlamıştır. Savaşın bir diğer nedeni ise, yapılan aşırı harcamalar sonucunda Osmanlı’nın Avrupa’ya karşı ağır şekilde borçlanması ve bu borçları ödeyebilmek için Balkanlardan aldığı vergileri yükseltmek durumunda kalmasıdır.

Osmanlı Devleti’ne Bulgarlar, Sırplar ve Romenlere özerklik vermesi yönünde baskılar başladı. O sırada II. Abdülhamit yeni tahta çıkmıştı. Tersane Konferansı adı verilen bu konferansın kararlarını yumuşatmak için 23 Aralık 1876 günü acilen I. Meşrutiyet’i ilan etti. Ancak buna rağmen, konferans Osmanlı Devleti’ne, karşı çok ağır kararlarla sonuçlandı. Rusya, Osmanlı Devleti’nin bu kararları reddetmesini bir fırsat olarak gördü ve Paris Antlaşması ‘nın Karadeniz’de tersane ve savaş gemisi bulundurulmayacağına ilişkin hükümlerini tanımadığını ilan etti.

Böylece 24 Nisan 1877’de Osmanlılara savaş açtı. Rusya askerini batıda Tuna’dan, doğuda ise Arpaçayı’ndan geçirerek hücuma geçti.  Savaş, Doğu Anadolu’da ve Balkanlar’da olmak üzere iki cephede cereyan etti. Osmanlı’nın Karadeniz’deki üstünlüğü nedeniyle, Rusya kara savaşlarına ağırlık verdi. Ancak Osmanlı bu savaş için hazır değildi. Bu arada Romanya, Sırbistan ve Karadağ da Rusya’nın yanında Osmanlı Devleti’ne karşı savaşa girdiler.

Batı cephesinde, Plevne’ye kadar ilerleyen Rus kuvvetlerini Gazi Osman Paşa durdurdu. Ancak taarruzu deneyen Osman Paşa kaledeki kıtlık dolayısıyla başarılı olamadı. Rus Ordusu hızla ilerleyerek Kazanlık, Yeni Zağra, Samokov, Tırnova, Çırpan ve Filibe’yi aldıktan sonra Meriç Nehri’ni geçti. Edirne’nin 20 Ocak 1878’de düşmesinin ardından, Ruslar Silivri’yi de alarak Yeşilköy’e kadar ilerlediler. 145 gün sürdü.

Rus Ordusu doğuda da hızlıydı. Erzurum’a kadar ilerledi. Aziziye Tabyaları’nda Şehit Halil Başkan Paşa tarafından durduruldu. Ancak ağır kış şartlarına dayanamayan Osmanlı kuvvetleri, Rus orduları karşısında tutunamadı. Kars Kasım 1877’de düştü ve Ruslar Erzurum’a yöneldiler. Ahmet Muhtar Paşa Kars-Erzurum arasına bir savunma hattı kurdu ve kış koşullarını iyi değerlendirerek üstün bir savunma savaşı verdi. Ancak gösterilen bu kahramanlık destanına rağmen, Erzurum Rusların eline geçti. Savaş bittikten sonra Rus askerleri Erzurum’dan çekildi. Ancak Berlin Antlaşması’yla Kars ve Ardahan Rusya’ya bırakıldı. (Bu iki şehir BrestLitovsk Antlaşması’nda geri alınmıştır.)

Osmanlı Rus Savaşı Sonucu

Savaş, Osmanlıların isteği üzerine imzalanan Ayestefanos Antlaşmasıyla son buldu. Ama Avrupa’da dengenin Rusya lehine bozulduğunu gören Avusturya, İngiltere, Fransa ve Almanya bu antlaşmaya karşı çıktılar. Daha sonra Berlin’de uluslararası bir konferans toplandı ye 13 Temmuz 1878’de imzalanan Berlin Antlaşması’yla Osmanlı Rus Savaşı sona erdi.

93 Harbi Osmanlı Cihan Devleti’nin dağılma sürecini başlatmıştır. Osmanlı Devleti bu antlaşmaya göre, bugünkü Türkiye’nin üçte birine yakın toprak ve büyük nüfus kaybına uğradı. Ayrıca, 800 milyon altın franklık savaş tazminatı ödemek zorunda bırakıldı.

Balkanlarda ise Sırbistan, Karadağ ve Romanya bağımsız birer devlet oldular. Savaşın ardından, Balkanlar’dan ve Kafkasya’dan Anadolu’ya gelen 1 milyonu aşkın göçmen çok büyük toplumsal ve ekonomik sorunlara neden oldu. Son dönemde Türk tarihinin en büyük göç faciası yaşandı. Balkanlar’dan Anadolu’ya uzanan yollar, göçmen kafileleriyle doldu. Ancak bu halkların büyük bir bölümü Ruslar ve Bulgarlarca vahşice katlettiler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın