Osmanlı Devleti Gizli Antlaşmalar

yorumsuz
361 views
Osmanlı Devleti Gizli AntlaşmalarSelam bu yazımızda Osmanlı Devletinin Birinci (1.) Dünya Savaşında yaptığı gizli antlaşmalar nelerdir , bu anlaşmalar Osmanlı İmparatorluğu hangi devletler ile yapmıştır. Kısaca özet şeklinde açıklıyoruz.


Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı Yaptığı Gizli Antlaşmalar

1915 Boğazlar Antlaşması: Rusya’yı kendi yanlarında tutabilmek için İngiltere ve Fransa tarafından İstanbul, Boğazlar ve Marmara kıyıları Rusya’ya vaat edilmiştir.

1915 Londra Antlaşması: 12 Ada ve Güneybatı Anadolu(Antalya ve çevresi) İtal-yanlara vaat edilerek itilaf Devletleri’nin yanında savaşa çekildiği antlaşmadır.

1916 Sykes-Picot Antlaşması: İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı topraklarını paylaştıkları anlaşmadır. İtalya’dan gizli yapılmıştır. Çukurova, Güneydoğu Anadolu, Musul ve Suriye çevresi Fransızlar’a, Irak İngilizlere bırakılacak, Musul ve Ürdün’ü kapsayan diğer bölgelerde ise bir Arap devleti kurulacaktır. Arap Krallığı İngiltere ve Fransa Himayesinde olacak özerk bir Filistin devleti kurulacaktı. Bu anlaşma ile Araplar Osmanlı’ya karşı İngilizlerin yanında olmuşlardır.

1916 Petrograd Antlaşması: Doğu Anadolu ve Trabzon’a kadar olan Karadeniz kıyıları Boğazlara ek olarak Rusya’ya bırakılmıştır. İngiltere, Fransa, Rusya ve İtalya arasında imzalanmıştır.

1916 Mac – Mahon Antlaşması: İngilizlerin Mısır valisi Mac-Mahon ile Hicaz Emiri Şerif Hüseyin arasında yapılmıştır. Arapların Osmanlı Devleti’ne isyan etmelerine karşılık bağımsız bir Arap devleti vaat edilmiştir.

1917 Saint Jean de Maurienne Antlaşması: Rusya’nın savaştan çekilme ihtimali üzerine İtalya’nın önemi artması ve İtalya’nın, kendisinden gizli olarak imzalanan Sykes Picot Antlaşması’na tepki göstermesi üzerine önceki bölgelere ek olarak Batı Anadolu’da(Konya, Antalya, Aydın ve İzmir çevresi) İtalyanlara vaat edilmiştir.

Not 1: Rusya’da Bolşevik İhtilali sonunda kurulan yeni rejim tarafından gizli antlaşmalar dünya kamuoyuna duyurulmuş, böylece uygulama alanı bulamamışlardır.

Not 2: Gizli antlaşmalara tepki olarak 8 Ocak 1918’de Wilson ilkeleri açıklanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın