önemli buluşlar yapmış türk islam bilginleri

yorumsuz
1.059 views
önemli buluşlar yapmış türk islam bilginleri

önemli buluşlar yapmış türk islam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız , Türk-İslam bilginleri kimlerdir adlı konu hakkında bilgi veriyoruz. Konu anlatımını kısaca aşağıda bulabilirsiniz. Başlayalım.

Önemli Buluşlar Yapmış Türk İslam Bilginleri

Türkler oldukça köklü bir medeniyettir, bununla birlikte tarihe ışık tutmuş , Doğru bilginin , teknolojinin , sağlık , ulaşım , bilim ve daha bir çok kategoride Dünya’da önemli Türk bilginleri sayesinde iz bırakmış ve halen günümüzde aydın insanları ile geleceğe ışık tutmaktadır.

Önemli Buluşları ve İcatları Olan Türk-İslam Bilginleri ve Buluşları

EBU’L VEFA BUZCANİ: Onuncu yüzyılda, Türk aleminde yetişmiş büyük matematik ve astronomi alimidir.  Trigonomi alanında ilk kitabı yazmıştır.

EL BATTANİ: Güneş sistemi tesbiti, güneş ve ay tutulmaları, Kıble tayini konusunda çalışmaları vardır. Matematik ve asronomide 12 keşif ve başarıları mevcuttur. 10 adet eseri vardır.

FARABİ: Farabi, 870 yılında eski bir yerleşim merkezi olan Farab’ta doğdu. Filozof, bilgin ve sanatkar olarak bilinir.

GIYASEDDİN CEMŞİD KAŞİ: On dördüncü ve 15. yy. yaşamış ondalık kesirleri ilk defa kullanan büyük bir Müslüman Türk matematik ve astronomi alimidir.

HEZARFEN AHMET ÇELEBİ: Hezarfen Ahmet Çelebi, (Doğum:1609-Ölüm:1640) kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır. 17.yüzyılda Osmanlı Devletinde yaşamış bir Türk bilginidir.

HULUSİ BEHÇET: Prof.Dr.Hulusi Bahçet, 20 Şubat 1889 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.Hulusi Behçet, Türk akademisinde profesör unvanı alan ilk kişidir.En büyük Türk dermatoloğu olan Hulusi Behçet, Behçet Hastalığının tanımlanmasından önce de Hulusi Behçet’ti.

İBN-İ SİNA: Türk-İslam aleminde yetişen meşhur felsefeci ve tıp alimidir. En meşhur olduğu ilim sahası tıptı. Tıp mütehassisi olarak önceleri tıp ilminde yer alan pek çok metodu değiştirdi ve birçok keşifler yaptı. Yüzyetmişe yakın eseri olan İbn-iSina’nın tıp sahasındaki en büyük eseri El-Kanun fit-tıb adlı kitabıdır.

Piri Reis: Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı da olan Piri Reis, gezip gördüğü yerler hakkında bilgileri kaydetmiş ve onların haritalarını çizmiştir. 1511 – 1513 yılları arasında birinci dünya haritasını çizerken seyir notlarını da bir kitap olarak düzenlemeye başlamıştır.Verdiği eserler arasında en ünlüleri, bütün dünyaca hayranlık uyandıran Atlas Okyanusu kıyılarını gösteren harita ve Kitab-ı Bahriye isimli kitabıdır. Günümüzden 5 asır önce Dünya haritasını en doğru çizen Türk islam bilginidir.

MİMAR SİNAN : Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginlerinden Mimar Sinan  Binaların daha sağlam olmasını istiyordu. Bunun için temel güçlendirme çalışmasını yaptı ve ilk defa kullanılan ray sistemini icat etti. Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın  günümüzde halen tüm gizemleri çözülememiş olan ustalık eserleridir.

Aziz Sancar : Günümüz çağının övgüyle bahsedilen Müslüman Bilim adamı Aziz Sancar ve ekibi geçtiğimiz günlerdesigaranın DNA’ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi.  Değerli bilim insanımız aynı zamanda kanser ile ilgili müthiş buluşlar yapmış DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandırmayı başarmıştır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın