Omurilik Nedir görevleri nelerdir

yorumsuz
730 views
Omurilik Nedir görevleri nelerdir

Omurilik nedir görevleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz.  Ödev için düzenlenmiştir. Resimli olarak sinir sistemi omurilik kısa özet bilgilerdir. Tamamı güncel ve yenidir. Başka yerde yok. Sağlığınız için size fayda sağlar. Konumuza başlayalım.

 

Omurilik

Omurganın içinde bulunan omuriliğin boyu yaklaşık 45 cm olup omur kemikleri tarafından korunur. Omuriliğin üzerinde beyinde olduğu gibi meninges zarları bulunur.  Omurilik enine kesiti omurilik soğanına benzer. Dışta ak madde, içte boz madde bulunur. Boz madde ak madde içinde kanatları açık bir kelebek biçiminde durur.

Omurilik Görevleri ve Önemi

Duyu nöronları arka (dorsal) kökten omuriliğe girer. Motor nöronları ise omuriliğin ön (ventral) kökünden çıkar.
Omuriliğin iki önemli görevi vardır:

1. Uyartıları iletmek

Beyin ile çevresel sinir sistemi arasındaki bağlantıyı kurar. Çevreden gelen uyartılar sonucu oluşan impulsları beyne iletir. Beyinden gelen impulsları da çevresel sinir sistemine ileterek hedef organların uyarılmasını sağlar.

Not: Duyu sinirlerinin çoğu beyne ulaşmadan önce omurilikte çapraz yapar. Beyinden çıkan motor sinirler ise omurilik soğanında çapraz yapar. Bu nedenle, vücudumuzun sol kısmını beynimizin sağ yarım küresi, vücudumuzun sağ kısmını ise beynimizin sol yarım küresi kontrol eder.

2. Refleksleri yönetmek ve kontrol etmek

Bir uyartı karşısında istemsiz ve oto matik olarak yapılan hareketlere denir. Refleksler kazanılmış ve kalıtsal olmak  üzere ikiye ayrılır.

  •  Doğuştan var olan reflekslere kalıtsal refleks denir. Emme refleksi ve diz kapağı  refleksi omurilik tarafından kontrol edilen kalıtsal reflekslerdir.
  •  Kazanılmış reflekslere ise limon görünce ağzın sulanması, daha önce elini yak mış bir bireyin, sıcak bir cismi gördüğünde elini sakınması örnek olarak verile bilir.
  •  Omurilik aynı zamanda daha önceden öğrenilerek alışkanlık haline gelmiş bazı  davranışları da yönetir. Dans etme, bisiklete binmek, araba kullanmak ve örgü  örmek bu davranışlara örnek olarak verilebilir.

Bu tip alışkanlıklar beyin kabuğunda öğrenilip, refleks olarak omuriliğe geçer. Hata olması durumunda beyin kabuğu devreye girer.

  •  Bir refleksin oluşumunda impulsun izlediği yol refleks yayı olarak adlandırılır.  Bir refleks yayında iki ya da daha fazla nöron kullanılır.
  •  Diz kapağı refleksinde bir duyu nöronu ve bir motor nöron olmak üzere iki tip  nöron görev yapar

Sıcak bir cisme dokunup elimizi çekmemiz şeklinde gerçekleşen refleks olayın da ise sırasıyla duyu nöronu, ara nöron ve motor nöron olmak üzere üç çeşit  nöron görev yapar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın