Oğuz Atay Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
392 views
Oğuz Atay Hayatı ve Eserleri

 

Oğuz Atay kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Oğuz Atay eserleri , yaşamı , biyografisi kısa özet olarak tek başlıkta paylaştık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı doğruluğu kanıtlanmış bilgilerdir. Ödev için kullanabilir kaynakça olarak sitemizi gösterebilirsin. Başlayalım.

 

 

 

Oğuz Atay

Oğuz Atay, roman , hikaye , oyun , günce kategorilerinde eserleri olan yazardır. 1934’te İnebolu (Kastamonu)’da doğdu. 1939’da Ankara’ya geldi. 1951’de Maarif Koleji’ni, 1957’de Teknik Üniversite inşaat Fakültesini bitirdi. 1959 yılında Haftalık pazar posta gazetesinde imzasız yazılar yazdı.  Askerliğini yaptıktan sonra, 1960’ta Teknik Okul’a girdi. Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinde öğretim üyeliği yaptı. Trt’nin 1970 sanat ödülleri yarışmasında başarı ödülü ardı. Hemen ilerleyen günlerde Oğuz Atay, Tutunamayanlar adlı kitabıyla 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazandı. Yeni Dergi ile Soyut’ta hikayeleri yayımlandı. Türk edebiyatının usta ismi Atay 13 Aralık 1977’de İstanbul’da vefat etti.

Oğuz Atay Eserleri

Roman Eserleri : Tutunamayanlar (1972), Tehlikeli Oyunlar (1973), Bir Bilim Adamının Romanı (1975).

Hikaye Eseri : Korkuyu Beklerken (1975).

Oyun Yazsı : Oyunlarla Yaşayanlar (1985).

Günce/Anı/Gezi Derlemesi : Günlük ve Eylembilim (1987 )

Not: Yazar Atay 1977 de aramızdan ayrılmasına rağmen günümüzde popülaritesini yitirmemiş bir yazardır. Değerli yazarın en sevilen romanını merak ediyor musun. Günümüzde sevilerek okunan , okuyucu kitlesi tarafından beğeni toplayan kitabı hakkında kısa bir özet paylaştık. Eğer merak ediyorsan buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Tutunamayanlar kitap özeti

Not: Sitemizde her türlü her çeşit ve her alanda ki her hangi bir yazar biyografisi yaşamı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsin. Kitap özetlerini de bulabilirsin veya herhangi bir ders ödevin için bizi tercih edebilirsin. Arama kısmından dilediğin gibi ara belki de aradığın şey bizim sitemizde vardır. Eğer bulamazsan ödev bul kısmından bize ödevini sorar isen bir gün içerisinde yapılarak sitemize eklenir. Okul Hayatında başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın