öğrenci oyunları – Açık havada oynanabilecek oyunlar

yorumsuz
753 views
öğrenci oyunları – Açık havada oynanabilecek oyunlar

 

öğrenci oyunları en sevilen en çok oynanan oyunlar. Okul bahçesinde ilköğretim veya okul öncesi ve lise için uygun açık hava da oynanabilecek oyunlar paylaşıyoruz. Bu oyunların hepsi birbirinden güzel ve eğlenceli. Eğer sınıfta oynanan oyunlar konusunu arıyorsanız buraya tıklayın. Başlayalım.

 

 

Öğrenci Oyunları – Açık Havada Oynanabilecek Oyuınlar

İP TUTMA OYUNU

8- 10 metre uzunluğunda kalınca bir ip alınır. İki ucu birleştirilerek bir halka yapılır. Oyundaki çocuklar bu ipi tutarak bir halka oluştururlar. Sonra ipin oluştuğu halkanın içine geçer, ellerini arkalarına götürerek ipi tutarlar. İpe sırtlarını dayararak ipin gergin durmasını sağlamaları gerekir. . Çocuklardan biri ebe olur ve halkanın ortasında durur. ipi tutan çocuklardan biri ipi bırakarak ortaya doğru yürür. Ebe o çocuğu kovalar ve ona dokunmaya çalışır. Kovalanan çocuk ebe dokunmadan yerine dönüp ipi tutabilirse kurtulur, ipi tutamazsa ve ebe kendisine dokunursa yanar ve ebe olur.

 

AYAKTAKİNİ VUR OYUNU

Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Ebeye küçük bir top verilir. Diğer oyuncular oyun alanına dağıtırlar. Ebe ayakta olanı vurmaya çalışır, çömeleni vuramaz. Ancak ebe de elinde topla yürüyemez ve koşamaz. Topu yere vurarak zıplatmak zorundadır. Vurulmayan oyuncu alkışlanır.

 

TOPU BAŞINDAN AŞIR

Çocuklar iki takıma ayrılır. Kollarını öne uzatarak mesafe alır ve arka arkaya sıra olurlar. Önde duran oyunculara birer top verilir. Oyuna başlama işareti verilince öndeki çocuk elindeki topu başının üzerinden arkadaki arkadaşına verir. Böylece top sıranın en arkasındaki oyuncuya ulaşır. Topu son alan çocuk sıranın önüne koşarak topu havaya kaldırır. Bunu ilk yapan takım oyunu kazanmış olur.

Farklı Öğrenci Oyunları

İSTOP (DUR) OYUNU

Sayışarak bir ebe seçilir. Ebe eline orta büyüklükte bir top alır. Oyuncular ebenin etrafında toplanır. Oyunun başlamasıyla ebe topu havaya atar, çocuklar kaçışırlar. Ebe topu yere düşürmeden yakalamaya çalışırken “İSTOP” diye bağırır. Ebe “İSTOP” dediğinde tüm çocuklar oldukları yerde dururlar. Ebe topla bir çocuğa vurmak ister. Çocuğu vurursa ebelikten kurtulur. Üç atışta kimseyi vuramazsa ebeliği devam eder.

 

ÇEMBERDEN GEÇ OYUNU

Oyuncular eşit sayıda iki takım oluşturur. Arka arkaya dizilirler. Önlerine birer çember konur. Oyuna başlama işareti verildiğinde ilk sıradaki çocuklar koşmaya başlar. Çemberi başından geçirir, ayaklarından çıkarır ve yerine döner, sonraki oyuncunun eline vurur. ikinci oyuncu da aynı hareketi yapar ve oyun böylece devam eder. Çemberi geçirirken düşüren oyuncunun takımına bir fena puan verilir. En az kötü puan alan veya oyunu önce bitiren takım kazanmış olur.

 

TOPU AT, KOŞALIM

Çocuklar iki takıma ayrılır. İki çocuk takım kaptanı seçilir. Çocuklar kaptanlarının 8 – 10 adım karşısına arka arkaya dizilirler. Kaptanların ellerinde birer top vardır. Oyuna başlama işareti verilince kaptanlar ellerindeki topu sıranın önündeki oyuncularına atarlar. Topu tutan oyuncu koşarak topu tekrar kaptanına verir ve kaptanın arkasına sıraya geçer. Hangi takım daha önce kaptanın arkasına sıralanırsa oyunu kazanmış olur.

 

TAKILMA KOŞ OYUNU

Oyunculardan eşit sayıda iki takım oluşturulur. Aralarında birkaç adım uzaklık kalacak şekilde arka arkaya dizilirler. Her takımın 5 -6 adım kadar ilerisine bir dönüş yeri işaretlenir. Oraya bir top, taş veya sepet konur. Başlama işareti verildiğinde takımın başındaki oyuncular koşarak dönüş yerini dolanıp sıranın arkasına geçerler. Diğerleri de aynı hareketi yaparlar. Yarışı ilk bitiren takım birinci olur.

Okul Bahçesinde Oynanan Öğrenci Oyunları

MENDİL KAÇIRMA OYUNU

Oyuncular yan yana küçük bir halka meydana getirirler, dizlerini bükerek çömelirler. Ebe seçilen çocuk halkanın ortasında ayakta durur. Ebeye göstermeden oyunculardan birine bir mendil verilir. Oyuna başlama işareti verilince çocuklar mendili dizlerinin altından birbirlerine verirler. Bu sırada ebe mendilin kimin elinde olduğunu anlarsa onun dizine dokunur. Bilirse onunla yer değiştirir. Oyun böylece devam eder.

 

TOP TOPLAMA OYUNU

Çocuklar oyun alanına dağılırlar. Bir sepet içine 10 – 15 kadar küçük top konur. Oyun başlayınca öğretmen topları çeşitli yerlere atar. Çocukların birer birer topları getirip sepetin içine koymaları gerekir. Beşinci topu getiren her oyuncu alkışlanır.

 

KURDELE BAĞLAMA OYUNU

Oyuncular iki eşit gruba ayrılır. Öndeki oyunculara birer kurdele verilir. Her grubun 8 -10 adım karşısına bir sandalye veya tabure konur. Oyuna başlama işareti verilince baştaki oyuncular koşarak kurdeleyi sandalyenin bir bacağına bağlarlar, geriye döner, ikinci oyuncunun avucuna dokunurlar. İkinci oyuncu koşar ve bağlanan kurdeleyi çözer, üçüncü kişiye verir. Yazışma böylece bağlamalı ve çözmeli olarak devam eder. Kurdeleyi en çabuk bağlayan ve çözen takım oyunu kazanır.

 

KIVRIMLI KOŞU

Oyun alanına düz bir çizgi çizilir. Bu çizginin üzerine belirli aralıklarla 8 – 9 top dizilir. Bir oyuncu bu topların arasından, bir topun sağından öteki topun solundan kıvrılarak koşarak geçer. Topların bitiminde geriye döner ve aynı şekilde kıvrımlı koşuyla başladığı yere gelir. Çocuklar bu tür kıvrımlı koşuya alıştıktan sonra iki takım halinde yarışma! ı olarak da bu oyunu oynayabilirler.

Yeni Öğrenci Oyunları Dışarıda Oynanan

GEZEN YÜZÜK OYUNU

Uzun bir ipe bir yüzük geçirilerek ipin iki ucu düğümlenir. Çocuklardan biri ebe olur. Çocuklar elleriyle ipi dışardan tutarak bir halka oluştururlar. Oyun başladığında ebe halkanın ortasında durur. İpe geçirilmiş olan yüzük ipi tutan çocuklardan birinin elinin altında saklıdır. Çocuklar yüzüğü göstermeden birbirlerine aktarmaya çalışırlar. Bazen de ebeyi şaşırtmak için aktarıyormuş gibi yaparlar. Bu arada “Yüzük, yüzük nerdesin, acep hangi eldesin” diye şarkı söylerler. Ebe yüzüğün hangi elde olduğunu bulmaya çalışır. Bulduğu zaman “durun” der. Çocuklar dururlar. Ebe yüzüğün kendisinde olduğunu sandığı üç çocuğa ellerini açmalarını söyler. Yüzük kimin elinde bulunursa o ebe olur. Bulamazsa ebeliği devam eder.

 

ELMA TOPLAMA – Dışarıda oynanan öğrenci oyunları

Çocuklar iki eşit gruba ayrılır. Karşılıklı tek sıra olurlar. Araya bir daire çizilir. Dairenin içine çok sayıda çeşitli cisimler konur. Top, ip, kalem, silgi, bebek, araba gibi. Öğretmen çocuklardan birinin adını söyler. Adı söylenen çocuk dairenin içinden alabildiklerini toplar ve grubuna getirir. Her eşya 1 puan demektir. Eşyalar tekrar daireye konulur. Bu kez karşı gruptan bir çocuğun adı söylenir. Oyun böylece devam eder. En çok puan toplayan grup oyunu kazanır.

 

YASTIK OYUNU

Çocuklar halka olup yan yana otururlar. Birinin elinde bir yastık vardır. Müzik çalar. Çocuklar yastığı birbirlerine atmaya başlarlar. Yastığı uzun süre elinde tutan yanar ve oyundan çıkar. Müzik durunca yastık kimde ise oyunu o kazanır.

 

SIÇRA KURTUL Öğrenci Oyunları

Çocuklar halka olurlar. Bir torbaya sünger parçaları konularak bir iple bağlanır. Ortadaki ebe torbayı ipinden tutup çocukların ayakları altında gezdirir, sallar. Torba kimin ayağına değerse oyundan çıkar. İpin değmemesi için çocuklar havaya sıçrarlar. En sona kalan çocuk oyunu kazanmış olur.

 

ŞİŞE DEVİRME OYUNU

Boş ve yıkanmış plastik şişeler bir çizgi üzerine yan yana dizilir. 3 m uzaklığa başlama çizgisi çizilir. Çocukları bu çizgi üzerinde sıra ile top atışı yaparlar ve şişeleri devirmeye çalışırlar. Her çocuk kaç şişe devirdiğini söyleyerek şişelerini yeniden diker. Öğretmen çocuklardan baştan kaçıncı şişeyi devirdiklerini söylemelerini de isteyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın