Object Pronouns Konu Anlatımı ve Örnekler

yorumsuz
1.624 views
Object Pronouns Konu Anlatımı ve Örnekler

 

Object Pronouns Konu Anlatımı kısaca özet şekilde ingilizce nesne zamirleri konusu örnekler ve örnek cümlelerle kısa anlaşılır dilde sizlerle paylaşıyoruz. İsmin yerine kullanılan nesne zamirleri konusunu işlemeye başlayalım. Formül paylaşıyorum bu önemli bunu unutmayın.

 

 

 

Nesne zamirleri

Cümle Kurarken aşağıda paylaştığım formüle dikkat ederek koyuyoruz. Önemli pronouns ve object pronouns farklı konudur. Eğer pronouns konu anlatımı konusunu arıyorsanız tıklayın.

AÇIKLAMALAR:

1. Pronouns (Zamirler) isimlerin yerine geçerler. Object Pronouns (Nesne Zamirleri) nesne olarak kullanılan isimlerin yerine geçerler.

Örnek cümleler

Peter gave Mary a present for her birthday.
Peter gave her a present for her birthday

Açıklaması: Burada Önemli olan birkaç bölüm var. Öncelikle give kelimesi değil gave kullandık. Yani fiilin ikinci halini. O halde di’li geçmiş zaman yani simple past tense kullandık. Neyse bu konuyu geçelim. Burada Mary’e hediye etti demek yerine O’na hediye etti diyoruz. O’na derken de ‘her’ kelimesi kullandığımız için kadın olduğunu anlıyoruz. Olayın özeti bu arkadaşlar.

We watched action films yesterday.
We watched them yesterday.

Açıklaması: Öncelikle türkçeye çevirirsek burada ‘biz aksiyon filmlerini dün izledik’ demiş. Altındaki ikinci cümlede ‘Biz onları dün izledik’ demiş. Burada  ‘actions films’ deyip uzatmaktansa them diyerek kısaltıp yine aynı anlama gelen cümleyi kurmuş.  ‘Films’ dediği için them kullanmış. Eğer ‘film’ deseydi biz o zaman formüle bakarak ‘it’ kelimesini kullanacaktık.

2. Object Pronuns (Nesne zamirleri) fiillerden sonra gelir.

Örnekler

They solved it . (çözdüler)

We studied them. (onları inceledik)

I know her. (onu biliyorum)

She loves me. (o beni seviyor)

 

3.Object Pronouns (Nesne Zamirleri) edatlardan sonra da gelebilirler.

I listened to it. ( dinledim onu)

Come with me. (gel benimle)

I talked about her.(hakkında konuştuk)

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın