Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörler

yorumsuz
476 views
Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörler

Nüfusun dağılışını etkileyen faktörler nelerdir , 5 faktör yazınız. Nüfus yoğunluğu hangi illerde neden farklıdır , kısaca açıklıyoruz. Bilgiler günceldir. Coğrafya ve sosyal bilgiler ödevi için düzenlenmiştir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan yararlanılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörler

1 – İş

Ülkemizde nüfusun dağılışını en çok etkileyen ilk ve en önemli faktör iş konusudur. Şehirleşme yaşamı ile birlikte. İnsanlar hayatlarını sürdürmek için çalışabileceği bir iş sahibi olmak zorundadırlar. İş olanakları büyük şehirlerde , küçük şehirlere oranla daha fazla olduğu için insanlar büyük şehirlere yerleşmeyi tercih ederler. Büyük şehirlerde iş bulma imkanı daha çok olsa da kazanılan gelir , aynı oranda azami ihtiyaçları bile zor karşılayacak duruma gelmiştir.

2- Eğitim

Nüfusun dağılışını etkileyen en önemli ikinci faktör. Eğitim sektörüdür. Günümüzde ülkemizin tüm şehirlerinde üniversiteler mevcuttur. İnsanlar çocuklarının eğitimleri için , daha iyi bir okulda eğitim öğrenim görmeleri için , çocuklarını farklı okullara yazdırmakta , farklı üniversitelere kayıt ettirmekte ve onlarla birlikte göç etmektedirler. 2018-2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre üniversite öğrencilerinin %30 luk bir kısmı ailesi ile birlikte okul için göç etmektedir.

3- Sağlık

Ülkemizde sağlık sektörü hızla gelişen ve Dünya çağında ün kazanmış her ülkeden tedavi olmak için gelenler ile doludur.  Kırsal alanlarda ulaşım zorunluluğu , kötü hava koşulları gibi durumlar yüzünden insanlar hastalandığında acil olarak hastaneye yetişememek gibi zorluklar yaşamakta , aynı zamanda iklim şartları çok olumsuz olduğu için sağlıksal sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen faktörler içerisinde sağlık da yer alır.

4- Ulaşım

Günümüz Türkiye’ sinde ulaşım en önemli nüfus dağılışını etkileyen faktörler içerisinde yer alır. Hızla gelişen yollar sayesinde bu durum nüfus dağılışını azaltmış olsa da günümüzde halen göç sebebidir.  Yolları kötü olan , ulaşım problemi olan , hava alanı olmayan  bölgelerde nüfusun daha az olduğu gözlemlenmiştir.

5- Güvenlik

İnsanoğlunun yaşaması için 3 temel ihtiyacı vardır. Bunlar barınma , yemek ve güvenlik ihtiyacıdır. İnsanlar günümüzde güvenliğin yüksek olduğu bölgeleri tercih etmektedir. Günümüzde doğu anadolu ve güney doğu anadolu bölgesinin nüfus oranın az olması , güvenlik sorunları ile açıklanmaktadır. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu anadolu’dan büyük şehirlere göç eden insanlara yapılan anketler sonucu büyük bir kısmının güvenlik sebebiyle göç ettiği ortaya çıkmıştır.

nüfusun dağılışını etkileyen faktörler burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın