Niçin Neden ibadet ediyoruz

yorumsuz
401 views
Niçin Neden ibadet ediyoruz

Niçin ve neden ibadet ederiz. Hangi amaçla ibadet ediyoruz. ibadet etmemizin sebebi ne gibi soruları tek başlık altında cevaplıyoruz. Din kültürü ve ahlak bilgisi kitabından alıntı yapılarak konuları derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alınmıştır. Alt kısımda maddeler halinde kısaca açıklıyoruz dilerseniz onu ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

Niçin ibadet ediyoruz

Allah Teala insanı diğer canlılardan ayrı özelliklere sahip, olarak yaratmış ve onu bütün yaratıklardan üstün kılmıştır. Dünyada mutlu olabilmesi için kendisine maddi ve manevi nice nimetler vermiştir. Onu akılla süslemiş, inançla yükseltmiş ve yarattıkları içinde üstün bir yere koymuştur.

Kendisini yoktan var eden, bedenini ve ruhunu besleyecek pek çok nimeti veren Yüce Yaratıcı’ya karşı insanın; sevgi, saygı, bağlılık ve teşekkürlerini sunması en doğal bir görevidir. Niçin ibadet etmesi gerektiğinin cevabı budur. İşte bu görevin yerine getirilebilmesi için insanın ibadet etmesi gerekir.

İnsanın, iyilik ve yardımını gördüğü başka bir insana teşekkür etmesi ahlaki bir görevdir. Bunu yapamayanlar nankörlükle, yapılan iyiliği görmemekle suçlanır ve kınanırlar. İnsanlar arasında en küçük bir iyiliğin bile teşekkürle karşılanması beklenince, Allah Teala’nın biz kullarına lütfettiği sonsuz nimetlerine karşı ne kadar büyük bir  şükran hissi duymamız gerektiği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu, kuru kuruya -teşekkür ederim Allah’ım-, -şükürler olsun ya Rabbi!- , demekle yerine getirilebilecek bir görev değildir. Şükür kelimelerini kullanmakla beraber, Allah’ın emretmiş olduğu ibadetleri yapmak gerçek anlamda Cenab-ı Hakk’a şükretmek demektir. Bu görevin yerine getirilmemesi halinde insan, sadece kınananlardan olmakla kalmaz, dünya ve ahirette büyük bir azap ve mutsuzluğa uğrar. Allah Teala pek çok ayet-i kerimede :

«Allah’a ibadet edin,, (1);-Rabbınıza ibadet edin-(2); -Bana ibadet edin- (3) diye emretmiştir. Ayrıca :

«Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” (4); «O halde siz, bana itaat ve ibadet ederek beni anın ki, ben de sizi mağfiretimle anayım. Nimetlerime şükredin de nankörlük yaparak küfre varmayın Beni ve nimetlerimi inkar etmeyin).» (5), buyurmuştur.

 

Hangi Amaçlarla Niçin ve Neden ibadet Ediyoruz

1- Allah’ a , ancak Allah (cc) olduğu için ibadet etmek

İbadetin en yüksek derecesi budur. Böyle düşünenler Allah’tan başka ibadet edilecek hiç bir varlık olmadığını bilir, ibadete layık olanın yalnız Allah olduğuna inanır ve bu inançla ibadet ederler. İbadetlerinin amacı, ne cenneti kazanmak, ne cehennemden kurtulmak ve ne de dünyada herhangi bir menfaate ulaşmaktır.

2 – Allah (cc) emrettiği için ibadet etmek

Allah Teala ibadet etmemizi emretmiş, bunu bize bir görev olarak yüklemiştir. İbadeti bir görev olarak görmek ve yapmak, ibadetin ikinci derecesidir.

3- Cennete girmek ve Cehennemden kurtulmak için ibadet etmek

Yani, sonradan elde edilecek bir menfaat karşılığında ibadet etmek. Çünkü Allah Teala, ibadet edenleri cennetine koymayı vadetmiş, yapmayanlara da cehenneme atılacaklarını haber vermiştir .İşte bu düşünce ile ibadet yapmak ibadetin aşağı bir derecesidir. Fakat, bu anlayışla yapılan ibadetlerle de Allah’m emri yerine getirilmiş olur.

4- Dünya’da bir çıkar için ibadet etmek

İbadetin en aşağı derecesi budur. Buna ibadet bile denilmez çünkü samimiyetten uzaktır. Bu anlayışla ibadet etmenin temelinde dini istismar ve insanları kandırmak yatar. Bu da, münafıklık ve gösterişten başka bir şey değildir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın