Nasrettin hoca hakkında kısa bilgi farklı

yorumsuz
621 views
Nasrettin hoca hakkında kısa bilgi farklı

Bu yazımızda Nasrettin hoca hakkında kısa ve farklı bilgilere sahip olacaksınız. Nasrettin hoca hakkında bilmediklerinizi, öğretmeniniz size ödev olarak verdiyse bu makalemizi kullanarak nasretin hoca hakkında farklı bilgi yelpazenizi genişleterek ödevinizi tamamlayabilirsiniz.

Nasrettin Hoca

1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğdu. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237 yılında Akşehir’e yerleşti. Burada Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine ‘Nasuriddin Hâce’ adı verildi. Sonradan bu ad, ‘Nasreddin Hoca’ biçimini aldı.

Nasreddin Hoca esasen, efsanevi bir halk filozofudur, fıkraları kendi dünya görüşünü yansıtmaktadır ve her türlü aşırılığa karşı zıt tepkiler veren yapıcı bir insandır. Öğretilerinde kişileri gülmeye ve gülerken düşünmeye sevk eder. Her sözünün bir anlamı ve derinliği vardır. Fıkralarındaki olayların hepsi günlük hayatta karşılaşabilecek olaylardan oluşmaktadır.

Onun hayatıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden, söylentilerle karıştı. Yer yer hayatıyla ilgili bilgiler olağanüstü ve gülünç nitelikler kazandı.

Nasrreddin Hoca’nın yazdığı tüm fıkraları günlük yaşam içinde oluşmuştur. Fıkralarında geçen olayların çoğunda hocanın kendisi, karısı, çocuğu, komşusu, eşeği ve kadı geçmektedir. Olayların oluş yeri de genellikle ev, çarşı, pazar, cami, sokak, köy ve mahkemelerdir. Nasrettin Hoca, fıkralarında çevrelerindeki aksaklıkları ve aykırılıkları, kendi söz ve davranışlarıyla, incitici olmayan bir gülmece içeriğiyle dile getirilmiştir. Nasrettin Hoca’nın fıkraları yalnızca Anadolu’da değil, Azeriler, Özbekler, Kazaklar, Kafkaslar başta olmak üzere diğer Türk toplumları tarafından da bilinmektedir. Fıkralarının neredeyse tamamı Doğu ve Batı ülkeleri dillerine çevrilip, eğitim ve öğretim alanında kullanılmaktadır.

Bu söylentiler arasında, onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile yakınlık kurduğu, kendisinden 70 yıl sonra yaşayan Timur’la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü gibi bilgiler vardır. 1284 yılında Akşehir’de vefat etti.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın