Nabizade Nazım Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
792 views
Nabizade Nazım Hayatı ve Eserleri

 

Nabizade Nazım kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyorum ve Nabizade Nazım’ın eserleri romanı kısa özet olarak kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yaparak paylaşıyorum. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Nabizade Nazım

Nabizade Nazım, Tanzimat’ın dikkate değer yazarlarındandır. 1862’de İstanbul’da doğdu. Babasını genç yaşta kaybetti ve babasının ölümünden sonra ninesi ile hayatını sürdürmeye devam etti. Askeri bir okulda lise öğrenimini tamamladı. 1885’te ilk eserini (Heves Ettim) yayımladı. Daha öncesinde ilk denemesini bir gazete yayınlamıştı. 1180 yılında vakit gazetesinde yayınladığı Esaret isimli denemesidir. 1886’da Erkün-1 Harbiye Mektebi’ni bitirdi. Bir süre askeri okullarda öğretmenlik yaptı, Genelkurmay’da çalıştı. 1891’de Servet-i Fünun dergisinde uzun hikayeleriyle göründü. Daha önce görüp aşık olduğu kadınla evlenmeyi başarmıştır.Gerçekçi edebiyatımızın ilk öncülerinden biri oldu. Bir ara Suriye’ye gidip geldi. Ancak evlenmesinden kısa bir süre sonra Kemik veremine yakalandı. Uzun bir süre hastalık ile uğraştı farklı yerlerde tedavi görmek için hatırı sayılır vakitler harcadı. Son Olarak Haydarpaşa Askeri Hastanesi’nde tedavi gördüyse de iyileşemedi. 5 Ağustos 1893’te hastanede öldü. Ünlü romanı Zehra, ölümünden sonra .1895’te Servet-i Fünun’da tefrika edildi.

Nabizade Nazım Eserleri

Yazmış Olduğu Roman: Zehra (1896).

Yazdığı Hikayeler: Yadigârlarım (1886), Zaval-lı Kız (1890), Bir Hatıra (1890), Karabibik (1890, “Hikâyeler”in içinde, 1961), Sevda (1891), Hâlâ Güzel (1891), Hasba (1891), Seyyie-i Tesamuh (1892), Bahtiyar mıdırlar? (?), Hikâyeler (Derleyen: Aziz Behiç Serengil, 1961).

Yazmış olduğu Şiir: Heves Ettim (1885).

Yazmış olduğu Oyun: Hoşnişin (1890

Not: Nabizade Nazım şüphesiz ki en değerli günümüzde halen popülaritesini yitirmemiş olan eseri ‘Zehra’ isimli romanıdır. Günümüzde derslere konu olmakta , okuyucu kitlesi tarafından halen okunmakta ve olumlu tepkiler almaktadır.

Eğer Nabizade Nazım ‘ın kıymetli eseri ‘Zehra’ isimli romanının özetini arıyorsanız buraya tıklayın. Zehra Roman Özeti

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın