Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı

yorumsuz
174 views
Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı araştırınız ödevi hakkında bilgi veriyoruz. Kısaca ödev için düzenlenmiş Atatürk ile anısı olan manevi kızının anısını ve farklı bir anı paylaşıyoruz. Bilgiler farklı elektronik kaynaklardan alıntı yapılarak özet hale getirilmiştir.  Kullanabilirsiniz.

 

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı

Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe şöyle anlatıyor;
“Onun için hiç ortalarda görünmedim ama son 20 yıldır Atatürk’ü bütün okullarda anlatıyorum. Çünkü zaman değişti. Çünkü Atatürk’ü yanlış tanıtmaya uğraşıyorlar. ’Atatürk dinsiz’ diyorlar. Atatürk hiçbir zaman dinsiz değildi. Dinine düşkün bir insandı. Ezan sesini çok severdi. Daima Çankaya Köşkü’ne hoca getirtir, dinler, dinin Allah ile kul arasında olduğunu daima söylerdi. Atatürk yobazlığa karşıydı ama Atatürk’ü tamamen değişik gösteriyorlar. Bunun için de mecburum, çünkü O’nu yakından tanıyan kimse kalmadı. Annem ve Sabiha Gökçen bana pek çok şey anlattı. Bunları dinleyerek sizlere hakiki Atatürk’ü, O’nun insan yönünü anlatmaya çalışıyorum.”

Ülkü Adatepe, annesinin Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım tarafından yetiştirildiğini, kendisinin de henüz 9 aylıkken Atatürk’ün yanına taşındığını kaydetti. 6 yaşına kadar tüm zamanını Atatürk’le geçirdiğini söyleyen Adatepe, Büyük Önder’in insana güven veren, inanan yapısına işaret etti. Adatepe, Atatürk’ten çok şey öğrendiğini, yüzmeyi, hayvan sevgisini, yalan söylememeyi öğrendiğini kaydetti.

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı ( Farklı )

Kemal Atatürk ve ailesine komşu olan ailenin çoçuğu olan Asaf İlbay bir anısını şöyle anlatıyor;
hmet Subaşı Mahallesi’ne giden bir yol üstünde ve mektebin tam karşısındaki pembe evin birinci kat penceresinden dışarıyı izleyerek kitap, dergi okurdu. Annesi Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi’nin erken ölümünden bir süre sonra Selanik’in tanınmış delikanlılarından Gümrük Muhafızı Ragıp Efendi ile evlenmiş ancak o da görev başındayken tütün kaçakçıları tarafından öldürülmüştü. Mustafa, bu evlilik esnasında 2 sene halasının çiftliğinde kaldı. Okul çağına gelince annesi onu ilk olarak mahalle mektebi olarak bilinen Hacı Rüştü Efendi’nin adı rüştiye olan ama ilk sınıfları da bulunan mektebine verdi.

Küçüklüğünde ağırbaşlı kişiliğiyle tanınır, alay ve latifeyi severdi. Çocuk idi ama çocuk oyunlarına karışmazdı. O dönemin spor oyunlarından biri olan “mancık ile bir kavas” denilen, sırttan atlamaca oyununu oynarken alışıldığı üzere Mustafa Kemal oyuna girmedi. O sadece düşen kalkanlarla eğlenir, güler, alay ederdi. Ancak nasıl olduysa ısrarlara dayanamadı ve oyuna girmeye razı oldu. Sonuncu olarak sıraya eğilmiş çocukların üzerinden atladı. Sona gelince de dimdik ayakta durdu ve “Eğilmem” dedi, eğilmedi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın