Mürebbiye roman özeti farklı ve yeni

yorumsuz
693 views
Mürebbiye roman özeti farklı ve yeni

 

Mürebbiye roman özeti farklı ve yeni olarak sizlerle paylaşıyoruz. Hüseyin Rahmi Gürpınar romanı olan Mürebbiye özeti kısa ve öz olarak kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı ile tek sayfa çıktı olacak şekilde sadece bizim sayfamızda. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Mürebbiye Roman Özeti

Dehri Efendi oldukça zengindir. Gelenek ve göreneklere bağlıdır. Yalısında kızı Melahat, damadı Sadri ve oğlu Şem’i ile sakin bir yaşam sürmektedir. Şem’i bir gün, okuldan dönünce, eve bir mürebbiye alındığını öğrenir. Dehri Efendi’nin bir cariyeden olan iki çocuğu (Nezahat ile Vahip) bundan böyle mürebbiye Anjel’den ders alacaklardır Anjel Paris’te doğmuştur. Babasının kim olduğu bilinmemektedir. Annesi gibi, kendisi de babasız bir çocuk doğurmuştur. Bir rastlantı sonucu tanıştığı bir tüccarla İstanbul’a gelmiştir. Geniş görüşlü, serbest davranışlı, fettan bir kadındır. Bundan ötürü, konaktaki koyu taassup havası Anjel’i sıkar. Kendine eğlence aramaya başlar, bulmakta da gecikmez.

O devrin görenekleri dolayısıyla erkeklerle kadınlar arasında kaç-göç vardır. Bu yüzden, evin erkekleri, karşılarında her konuyu açık saçık konuşabilen bu .kadına ilk günden abayı yakarlar Matmazel Anjel önce Şem’i’yi geceleri odasına kabul eder. Ardından damat Sadri, Kambur Amca sırayla eğlence kervanına katılırlar. Kahya Edâ Kadın, bir süredir sofadaki lambanın gece erkenden söndüğünü, evde birtakım gizli işlerin döndüğünü sezer, olanları izlemeye başlar

Mürebbiye Roman Özeti Devamı

Bir gece sıranın kendisinde olduğunu sanan Kambur Amca, sofada ansızın kahya kadını görür. Kaçacak zaman yoktur. Sofada duran kadife örtülü masanın altına atar kendini. Atar ama, kafası birisiyle toslaşır, canı yanar. Kahya kuşkulanarak odaları gözden geçirir. Boş olduklarını görünce işi anlar. Hemen kuşağıyla Anjel’in kapı tokmaklarını birbirine bağlar. Gider, evin büyük efendisini çağırır. Amacı suçluları yakalatmaktır. Fakat Anjel’in kapısı açılınca odayı boş bulurlar. Kahya .iftiracı durumuna düşer ve işinden kovulur Öte yandan, mürebbiyeye pek tutkun olan Şem’i, Anjel’in kendisini aldattığını anlar. Kıskançlıktan deliye döner. Bir gece eniştesi ile amcasını evin koruluğuna çağırır, bir temiz döver. Bir başka gece de aşçıbaşı Tosun’a susuz rakı içirip iyice sarhoş eder, bütün bildiklerini söyletir.

Konakta artık herkes birbirini kollamaktadır. Özellikle aşçıbaşı Tosun, Anjel’in penceresine .bakan ağaçtan her gece büyük bir tutkuyla olanları gözetler Şem’i bu duruma dayanamaz, öç almaya karar verir. Hazırlığını yapar, bir gece belinde hançeri, Anjel’in kapısına dayanır. Kapıyı gündüzden gevşettiği için kolayca açılır. Amacı mürebbiyeyi öldürmektir. Ondan sonra kendisi de intihar edecektir. Anjel yarı çıplak, korkudan titremektedir. Odada kimse yoktur. Şem’i her yanı arar. Sıra aynalı dolaba gelir. Fakat dolap kilitlidir, anahtarı Anjel’dedir. Şem’i kilidi açmasını ister, mürebbiye diretir. Bunun üzerine Şem’i kendini kaybeder. Öfkeyle dolaba saldırır. Kapıyı açınca şaşkınlıktan düşüp bayılır. Karşısında ak saçları ile babası Dehri Efendi durmaktadır.

Mürebbiye Roman özeti Konusu ve Ana Fikri

Mürebbiye Tamamen natüralist yani doğalcı bir eserdir. Memleket çocuklarının eğitilmesini , ne olduğu belirsiz yabancı mürebbiyeler eline bırakmanın ne gibi sonuçlar doğuracağını anlatan bir eserdir.  Romanda cinsellik açlığından dolayı oluşan çatışmalar da konu alınmıştır.

Not: Mürebbiye Romanı özeti paylaştığımız konu bitti. Peki Mürebbiye Romanını kim yazdı merak ediyor musunuz. Eğer Merak ediyorsanız buraya tıklayın tanıyın. Hüseyin Rahmi Gürpınar hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın