Mithat Cemil Kuntay Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
581 views
Mithat Cemil Kuntay Hayatı ve Eserleri

 

Mithat Cemil Kuntay kimdir , yaşamı , hayatı hakkında kısa bilgi veriyoruz. Değerli yazar Mithat Cemil Kuntay eserleri nelerdir kısa özet şekilde paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Mithat Cemil Kuntay

Mihtat Cemal Kuntay, 1885’te İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Aksaray’da Mekteb-i Osmani’de yaptı. Altı ay kadar Galata’da Alman Mektebi’nde okudu. Vefa İdadisi ile Mekteb-i Hukuk’u bitirdi. Üstün başarısı dolayısıyla Hukuk’ta öğretmen yardımcılığıyla görevlendirildi. Sınavla Adliye Nezareti Kalem-i Mahsus birinci sınıf kâtibi oldu. Aynı Kalem’in müdür yardımcılığına yükseldi. Birinci Hukuk Mahkemesi üyeliğine atandı. Sonra, buradan kendi isteğiyle ayrılarak Beyoğlu Dördüncü Noterliği’ne geçti. Mithat Cemal Kuntay yurt, ulus konulu destansı kahramanlık şiirleriyle tanındı. Bunlardan bir bölüğünü Türk’ün Şehnamesinden adlı kitapta topladı. Şiirleri Resimli Kitap, Güneş, Damla, Çınar altı dergilerinde çıktı. Mehmet Akitle Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen .şiirler yazdı. 30 Mart 1956’da İstanbul’da öldü.

Mithat Cemil Kuntay Eserleri

Yazdığı Roman: Üç İstanbul (1928).

Yazdığı Şiir: Türk’ün Şehnamesinden (1945).

Yazdığı Oyun: Kemal (1912), 28 Kanun-ı Evvel (1918).

Yazığı Deneme – İnceleme – Eleştiri: Hitabet ve Münazara Dersleri (1913), Hitabet Dersleri (1914).

Yazdığı Yaşam öykü/Biyografi/Tanıtma: Mehmet Akif (1939), Namık Kemal (2 cilt, 1944-49), İstiklal Şairi Mehmet .(Akif (1944), Sarıklı İhtilalci Ali Suavi (1946 )

Not: Mithat Cemil Kuntay değerli ve kaliteli bir yazardır. 20. yüzyılın tanınan ve bilinen yazarları arasında olan bu değerli yazarımızın şüphesiz ki en çok rekabet gören romanı ‘Üç İstanbul’ isimli eseridir. Halen derslere konu olmakta , okuyucu kitlesi tarafından popülaritesini yitirmemiş halen okunmaktadır. Eğer bu eser hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Üç İstanbul Roman özeti

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın