Mısır Sorunu – Meselesi Kısaca

yorumsuz
536 views
Mısır Sorunu – Meselesi Kısaca

Mısır sorunu nedir , nedenleri anlaşmalar nelerdir kısaca Mısır meselesi hakkında bilgi veriyoruz. Kısa özet ödev için konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

Mısır Sorunu – Mısır Meselesi

Nedenleri

  • 1) Yunan isyanının bastırılmasında II. Mahmut’a yardım eden Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ya vaad edilen yerlerin verilmemesi
  • 2) Mehmet Ali Paşa’nın Navarin olayından sonra padişahtan izin almadan ordu ve donanmasını geri çekmesi.
  • 3) 1828 – 1829 Osmanlı-Rus savasında yardım istenildiği halde Mehmet Ali Paşa’nın yardım göndermemesi

 

Mısır Sorunu – Kütayha Antlaşması

M. Ali Paşa’ya Mısır ve Girit valiliklerine ilaveten Şam Valiliği ve oğlu İbrahim Paşa’ya Adana Muhassıllığı ve Cidde Valiliği verilmiştir.II. Mahmut, M. Ali Paşa’nın yeni bir isyan çıkarmasından çekindiği için Rusya’ya yaklaşmış ve Rusya ile Hünkar İskelesi Antlaşması imzalanmıştır.

Mısır Sorunu – Balta Limanı Ticaret Antlaşması

Osmanlı Devleti İngiltere’nin desteğini almak amacıyla imzalanan antlaşmadır.Antlaşmaya göre,İç ticarete Osmanlı vatandaşlarının yanı sıra İngilizlerin de katılabilmesi,İngilizlerin iç gümrük vergisinden muaf tutul-ması %3 olan gümrük vergisinin ihracatta %12, ithalatta %5 olması kararları alınmıştır. Antlaşmayla İngiltere’ye sağlanan haklar daha sonra diğer Avrupa devletlerine de verilmiş ve Osmanlı Devleti, Avrupa’nın açık pazarı haline gelmiş, yarı sömürge durumuna düşmüştür.

Mısır Sorunu – Hünkar iskelesi Antlaşması

Bu antlaşmayla, Osmanlı Devleti saldırıya uğrarsa Rusya yardım edecektir.Rusya saldırıya uğrarsa, Osmanlı boğazları kapatacaktır.Antlaşmanın geçerliliği 8 yıldır.Bu antlaşmayla, Rusya’ya verilen haklardan dolayı, İngiltere ve Fransa rahatsız olmuşlar, ortaya Boğazlar sorunu çıkmıştır.

Mısır Sorunu – Londra Konferansı

Katılan Devletler: İngiltere, Avusturya, Prusya, Rusya ve Osmanlı DevletiMaddeleri

  • 1) Mısır Valiliği, babadan oğula geçmek üzere Mehmet Ali Paşa’ya verilecek, fakat hukuki yönden Osmanlı’ya bağlı kalacak.
  • 2) Mısırda vergiler padişah adına toplanacak, dörtte biri İstanbul’a gönderilecek.
  • 3) Suriye, Adana ve Girit Osmanlı’ya geri verilecek.

Önemli Not: Bu anlaşmayla Mısır iç islerinde serbest, dış islerinde Osmanlı’ya bağlı imtiyazlı bir eyalet haline geldi.

Not: Sitemizde her türlü her çeşit ödev bulunmaktadır. Özet konu anlatımları yazılı soruları çalışma kağıtları ve ödev araştırmaları arama yaparak bulabilirsiniz. Eğer yoksa ödev sor kısmından bize iletin en kısa sürede yayınlayalım. Başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın